Lauri Läänemets: Riigikohtu lahend avab debati Eesti maksusüsteemi reformimiseks

Kirill KlausPensionireform

Riigikohtu tänast otsust tuleb tunnustada, see on kindel sõnum õigusriigist, kuid tähendab ühtlasi ka uut reaalsust milles elama peame, ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna aseesimees Lauri Läänemets, kommenteerides Riigikohtu pensionireformi puudutavat otsust.

Penisonireformi jõustumine avab arutelu selle üle millega kaetakse tulevikus pensionisüsteemi augud. Meil on nüüd poolik lahendus, mille tõttu kärisevad tuleviku pensionite vahed suureks ning tekivad jõukamad ja vaesed pensionärid. Samas on olnud seni põhimõte, et pension peab tagama väärika majandusliku toimetuleku vanaduspõlveks. Praegu on tekkinud aga oht, et need kes kogumisest loobuvad, kukuvad allapoole vaesuspiiri ja jäävad sotsiaaltoetustest sõltuma või peame rahvapensionit oluliselt tõstma.

Debatt inimestele turvatunde pakkumise üle peab algama juba praegu, kuna maksusüsteemi muutmine kiiresti pole võimalik ja tulevikus, kui meil on 100 000 maksumaksjat vähem, ei jätku selleks ka raha. Järgmiste riigikogu valimiste üks põhiteemadest on igal juhul selgunud.