Lauri Läänemets: riik peab tagama Tallinna haigla uue hoone maksumusega samaväärse investeeringu maapiirkondade töökohtadesse

digiRegionaalpoliitika

Sotsiaaldemokraatliku erakonna aseesimehe Lauri Läänemetsa hinnangul on valitsuse majanduse taasteplaan ebaproportsionaalselt Tallinna poole kaldu. Euroopa Liidu taastefondi 1,1 miljardit eurot on mõeldud kriisist kannatada saanud majanduse taastamiseks, millest valitsus soovib ainuüksi 380 miljonit suunata Tallinna haigla uue hoone ehitamiseks.
„Investeeringuid haiglasse saab aktsepteerida vaid siis kui samas suurusjärgus raha suunata Eesti väikelinnade ja maapiirkondade töökohtade taastamisele ning tugevdamisele. Vastasel juhul tehakse kriisi rahadega ülejäänud Eestile tugevalt liiga,“ ütles Läänemets.
Kõige rohkem on kriisis kannatada saanud töökohad, millede taastamisse tuleks taasterahastu eelkõige suunata. Vastupidiselt viie aasta pärast valmivale haigla hoonele vajab tasuvate töökohtade taastamine tähelepanu kohe ning omab positiivset mõju kogu Eesti majandusele.
„Euroopa Liidu toetuste jagamise senine süsteem eelistab tugevamaid, mis ei ole küll olnud teadlik valik. Näiteks kui väiksema piirkonna ettevõtted konkureerivad euroraha pärast Tallinna ja selle lähivaldade rikkuse ja sealsete inimeste teadmistega, siis võitja on enamasti ette teada. Raha läbi projektide koondub nii järjest enam pealinna ümbrusesse,“ selgitas Läänemets.
Mitmete uuringute järgi on regionaalse ebavõrdsuse kasvu suurenemise põhjuseks Euroopa Liidu toetused, mis seni on võimendanud Harjumaad ja suurendanud jõukuse vahet pealinna kuldse ringi ning ülejäänud Eestiga veelgi. Valitsuse praegune plaan annaks sellele vaid hoogu juurde.
Haigla rajamine on väga oluline, ent see ei saa tulla teiste piirkondade arvelt. 350 miljoni suuruse investeeringu suunamine maapiirkondadesse aitab peatuda ääremaastumist ja majandustegevuse vähenemist nendes piirkondades.