Lauri Läänemets: sõjapõgenike ärakasutamine odavtööjõuna lööb meie oma inimeste toimetuleku pihta

digiSõda Ukrainas, Ukraina

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Lauri Läänemets hoiatab, et sõjapõgenike hädaseisundit ei tohi ära kasutada, pakkudes neile sama töö eest märkimisväärselt madalamat töötasu, kui Eesti inimesele. Ta märkis, et selline käitumine lööb valusalt ka oma inimeste palkade pihta.

„Väga lühikese ajaga on lisandunud meie tööturule sadu uusi inimesi. Juba on kuulda alarmeerivaid näiteid sellest, kuidas sõjakoleduste eest põgenenud inimeste olukorda püütakse ära kasutada ning pakkuda neile piirkonna ja sektori keskmisest oluliselt väiksemat palka. See ei ole ainult ebaeetiline sõjapõgenike suhtes, vaid ebaaus ka Eesti inimese vastu, kes võib suurema palgaootuse tõttu tööst ilma jääda,“ selgitas Läänemets.

Ta lisas, et sõjapõgenike ebaõiglane tasustamine pidurdab palgatõusu, eelkõige madalamalt tasustatud elualadel, kuhu eelduslikult paljud sõjapõgenikud tööle asuvad – seda on näidanud näiteks Norra kogemus pagulastega. Ülikiiresti kasvavate hindade taustal on vastutustundetu lasta inimeste majanduslikul olukorral halveneda.

„Õiglase tasu maksmine ei ole mitte töötaja, vaid tööandja ja riigi vastutus. Riik ei tohi jääda siin vaikseks kõrvalseisjaks, vaid vajadusel aktiivselt sekkuma, et hoida ära ebaõiglast kohtlemist. Me ei tohi lasta juhtuda olukorral, kus sõjapõgenike ärakasutamine odavtööjõuna lööb meie oma inimeste toimetuleku pihta. See võib mõjutama hakata ka ühiskonna suhtumist pagulastesse,“ ütles Läänemets.

„On tänuväärne, kui suur hulk Eesti ettevõtteid on valmis sõjapõgenikke oma töökeskkonda koheselt vastu võtma. Väärika töötasu maksmine neile inimestele peaks olema auasi ja põhimõtte küsimus. Ettevõtjad võiksid näha ukrainlastele õiglase tasu maksmises võimalust sõjas laastatud riigi aitamiseks. Ühel päeval liiguvad need inimesed tagasi koduriiki. Mida paremini need inimesed sellel hetkel kindlustatud on, seda tugevam on nende panus – ja seeläbi ka Eesti panus – Ukraina ülesehitamisse.”