Madalapalgalisi aitav maksuvaba miinimumi tõus sai riigikogu heakskiidu

PiretKindlustunne

Riigikogu võttis täna 61 poolthäälega vastu seaduse, mis tõstab uuest aastast tulumaksuvaba miinimumi 500 eurolt 654 euroni kuus, tuues nii leevendust väikest palka teenivatele inimestele.

„Maksuvaba tulu tõus jätab kõige madalama sissetulekuga inimestele aastas 370 eurot rohkem kätte ja on abiks kõigile, kelle  palk jääb alla 1200 euro. Aga tunnistagem, et see samm ei paku hüperinflatsiooni tingimustes  piisavalt kaitset ega aita tuhandeid töötajaid välja palgavaesusest.  Valusate hinnatõusude eest kaitseb inimesi kõrgem palk koos maksuvaba miinimumi jätkuva suurendamisega. Seda teed tuleb nüüd edasi minna,“ ütles sotsiaaldemokraatide nimel sõna võtnud Reili Rand.

Eesti on Ranna sõnul üks kõrgeima palgavaesusega riike Euroopa Liidus, olles tagapool nii Lätist kui Leedust. „Tallinna ja pealinna lähiümbruse statistiline palgakasv näib ehk talutav, kuid näiteks Hiiumaal oli teises kvartalis keskmine palk 1117 eurot ja Saaremaal 1325 eurot,“ rääkis Rand. „Peame seadma suurema eesmärgi, et keegi ei teeniks Eestis palka alla 1200 euro ning et maksuvaba miinimum jõuaks samale tasemele. Ka alampalka teeniv inimene peab elama täisväärtuslikku elu ning tundma end hinnatud ühiskonna liikmena.“

Palgatõusud parandavad ka pensionäride elujärge, sest nende toel kerkivad ka pensionid – pensioniindeks sõltub otseselt palgatasemest, lisas Rand.

Värskelt riigikogu heakskiidu saanud tulumaksuseaduse muudatus ei puuduta vanaduspensionäre. Neile kehtib 1. jaanuarist maksuvaba tulu määr, mis võrdub keskmise vanaduspensioniga. Prognoosi kohaselt on 2023. aasta keskmine vanaduspension 704 eurot.

Suvel peetud koalitsioonikõnelustel seisid  tulumaksuvaba miinimumi suurendamise eest just sotsiaaldemokraadid. Ajalooliselt on madalama ja keskmise palgaga inimeste sissetulekuid suurendavaid maksumuudatusi tehtud Eestis siis, kui sotsiaaldemokraadid on olnud valitsuses.