Majanduskomisjon asub vaagima kriisiabi Eesti ajakirjandusväljaannetele

Kirill KlausMeedia

Riigikogu majanduskomisjon asub täna arutama sotsiaaldemokraatide esitatud Eesti ajakirjanduse toetamise eelnõu, mille eesmärgiks on vältida pankrotte ja aidata meediaväljaannetel kriis üle elada.

Otsuse eelnõu teeb valitsusele ettepaneku töötada kiiresti välja meediaettevõtete toetamise pakett, et tagada Eesti ajakirjanduse jätkuv toimimine. Sotsiaaldemokraadid tulid oma algatusega välja ligi kuu aega tagasi, kui eriolukorras reklaamiturg kokku kuivas ja ajakirjandus raskustesse sattus.

„Kriis on näidanud, et usaldusväärse ja tasakaalustatud informatsiooni olemasolu on ühiskonna toimimise jaoks vältimatult vajalik. Meie ajakirjandus ja ajakirjanikud on olnud oma ülesannete kõrgusel. Meediaväljaanded ei vahenda mitte ainult uudiseid ja eluliselt vajalikku infot, vaid löövad kaasa ka lahenduste pakkumisel, mõtestavad toimuvat, hoiavad elus arvamuste paljusust, süstivad inimestesse elujõudu ja lootust. Riigi kohus on aidata raskel ajal meediat, et majanduslikud tagasilöögid ei saaks saatuslikuks,“ ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar.

Saare sõnul on valitsus viimastel nädalatel mõned sammud ajakirjanduse toetamise suunal astunud, kuid sellest kindlasti ei piisa. „Koalitsioon nõustus digitellimustele madalama käibemaksumäära kehtestamisega ja kuuldavasti on kavas suurendada veidi ka ajalehtede kojukannete dotatsioone. Sotsiaaldemokraadid näevad ühe lahendusena seda, et riik ostaks korraliku summa eest erameedialt ette sotsiaalreklaame, mis leevendaks ajakirjandusväljaannete reklaamitulu ära kukkumist ja annaks riigile soodsa hinnaga reklaamipinda. Igal juhul loodan sisulistele aruteludele nii majanduskomisjonis kui riigikogu suures saalis. Eesti vaba ajakirjanduse päästmine on meie ühine asi,“ märkis Saar.