Majandusminister Riina Sikkut on koos ettevõtjatega visiidil Ukrainas

PiretUkraina

Majandus- ja taristuminister Riina Sikkut on sel nädalal koos äridelegatsiooniga visiidil Ukrainas Kiievis ja Žõtomõri oblastis. Visiit keskendub Ukraina ülesehitamisprotsessile ja selleks vajalike kontaktide loomisele.

„Ukraina võitleb tänaseks juba üle seitsme kuu kogu Euroopa tuleviku ja väärtuste eest ning meie kohustus ning vastutus on aidata neid ka oma riigi taastamisel. Eesti on osutanud Ukrainale kõikvõimalikku abi ja jätkame toetamist ka ülesehitusfaasis nii, kuidas saame,“ kinnitas minister Riina Sikkut. Tema sõnul saab Ukraina ülesehitamine olema väga ressursimahukas, aga ka võimalusterohke protsess nii välispoliitilist mõju kui ka majanduslikku potentsiaali silmas pidades. „Arvestades Eesti ressursside piiratust, on oluline, et kaasuksime võimalikult vara ja leiaksime just need nišid, kus Eesti riigil ja ettevõtetel on enim panustada. Eesti on Ukraina ülesehitamisel üheks eestvedajaks ja usun, et meie ettevõtetel on koostööst nii moraalselt kui majanduslikult palju võita,“ lisas Sikkut.

„Eesti eesmärk on Ukrainat igakülgselt aidata nii kaua kui see on vajalik ja nii suures mahus kui see on võimalik,“ ütles Välisministeeriumi erivolitustega diplomaatiline esindaja Tiit Riisalo ja rõhutas, et oluline on samuti abi jõudmise kiirus ukrainlasteni. „Kiire ja tõhusa abiga anname Ukrainale ja ukrainlastele lootust, et tavapärase elu juurde naasmine on võimalik. Usun, et see annab neile juurde veidi jõudu vastu pidada uskumatult keerulistes oludes, millega nad on rinda pistnud juba enam kui seitse kuud.“

Sikkuti sõnul on oluline, et Ukraina taastamisel lähtutakse just nende vajadustest. „Näiteks on ukrainlased palunud busse ja laupäeval saatsime Tallinnast siiapoole teele järjekordsed pilvebussid, et aidata Žõtomõri oblastis kaasa transpordivõrgustiku taastamisele. Täna oli mul hea meel need bussid siin vastu võtta ja loodan, et need aitavad kohalikel inimestel jõuda turvaliselt vajalikesse sihtpunktidesse,“ märkis minister.

Ukraina ülesehitamine on mahukas protsess, kuhu on kaasatud nii Eesti avaliku, era- kui ka kolmanda sektori kogemused. Lisaks Euroopa Liidu ülestele ja riiklikele projektidele on olulisel kohal ka Eesti inimeste abi. „Kui me räägime suurtest projektidest, nagu lasteaedade, haiglate või sildade taastamine, siis neid projekte koordineerime riigiüleselt. Samas on hulgaliselt Ukraina inimesi, kes läheneva talve vaates vajavad abi igapäevaelu taastamisel – siin ei pea jääma ootama EL-üleseid tegevusi, vaid iga inimene saab anda oma panuse. Eesti inimesed juba väga palju teinud ja loodan, et see jätkub seni, kuni Ukraina saab taas vabaks. Üks võimalus on näiteks Eesti Restore Ukraine algatuse kaudu, mille eesmärk on anda panus Butša piirkonna kodude taastamisse,“ tõi Sikkut näite.

Eesti ettevõtjad käivitasid äsja platvormi restoreukraine.net, mille kaudu saab rahaliselt toetada Ukraina erinevate regioonide kogukondi nende kodude taastamisel. Kogutud rahasumma kasutatakse täies mahus ehitustöödeks, mida organiseerib Eesti ehitusfirma Nordecon. “Restoreukraine.net platvorm viib kokku toetajad Ukrainas abi vajavate peredega. Nii aitame näiteks annetajate abiga paigaldada aknad kortermajade kompleksile Buchas, et üle 500 perekonna saaks oma kodus talvele vastu minna,” selgitas idee ellukutsuja, Miltton Eventsi tegevjuht ja Global Virtual Solutionsi eestvedaja Lehari Kaustel.

Visiit algas esmaspäeval Kiievis, kui minister osales Ukraina-Eesti ärifoorumil ning kohtus Ukraina Kaubandus- ja Tööstuskoja president Gennadiy Chyzhykovi, asepeaminister Yulia Svyrydenko, aseterviseministri Oleksandr Komarida ning energeetikaminister German Galushchenkoga. Lisaks kohtus minister Euroopa Liidu saadikuga Ukrainas Matti Maasikaga.

Täna võttis minister Riina Sikkut Žõtomõris vastu bussid, mis laupäeval Tallinnast teele asusid. Lisaks külastatakse erinevaid kannatada saanud taristuobjekte ning toimub Žõtomõri piirkonna Ülesehitamise Foorum.

Äridelegatsiooni kuuluvad 12 Eesti ettevõtte esindajad: Atea, Better Medicine, DefSEcIntel, FinEst-Hall Factory, Global Virtual Solutions, Miltton, Grundar Saeveski, ITW Construction Products,  Matek, Nordecon, Sirkel&Mall, Seve Ehituse ja Inseneribüroo STEIGER. Lisaks EAS-i ja Kredexi ühendasutuse, Eesti Kaubandus- ja Tööstuskoja ning Eesti Puitmajaliidu esindajad.