Marina Kaljurand: koalitsioonikõneluste kaks reaalsust

Ann VaidaAvatud ühiskond, Euroopa

marina kaljurand

Ja lendavadki EKRE esimesed valimistejärgsed pärlid. On tunne, et valitseb kaks reaalsust: üks, mida kirjeldavad Ratas ja Seeder – kuidas EKRE on juba praegu muutnud oma põhimõtteid ja kui edukalt läbitakse üksteise järel koalitsioonikõneluste peatükke – ning teine, mis toimub tegelikkuses. Nii nagu elas Jüri Ratas enne valimisi ühes reaalsuses, aga pärast hoopis teises („Minu jaoks on koostöö EKREga võimatu“ vs „Keskerakond alustab läbirääkimisi EKREga“), kirjutab Marina Kaljurand.

Lugege Martin Helme intervjuud Deutsche Wellele. Siin saavad kokku martinhelmelik lausvale („Inimestele ei meeldi Euroopa Liit üldse“, „Valitsus valetab [sisserändajate arvu kohta]“), lausrumalus („Euroopa Liidust pole Eesti majandusele kasu olnud“), lausvihkamine (ikka seesama kulunud jutt globaalsest vasakpoolsete vandenõust). Kus on need muutused, millest Ratas ja Seeder räägivad?

Praegune intervjuu on lihtsalt tragikoomiline, on ju igas parlamendis „oma Zhirinovski“. Seda teavad ka ajakirjanikud. Aga kui sellist juttu räägiks Eesti Vabariigi valitsuse minister, näiteks välis- või kaitseminister? Siis oleks see samm meie riigi julgeoleku ja turvalisuse, selle kaudu ka Eesti riikluse ohtu seadmise suunas.

Iga taoline väljaütlemine on kirvelöök meie riigi iseseisvuse ja demokraatia pihta. Iga taoline intervjuu on samm eemale meie liitlastest. Mõelgem sellele. Eriti soovitan mõelda EKRE-ga läbirääkimisi pidavatel poliitikutel, uue Riigikogu saadikutel, kelle võimuses on EKRE IKE läbi kukutada, ning kõigil valijatel, kes hääletasid erakondade poolt, kes praegu EKRE-ga valitsust kokku panevad.

Hiljutised suursaadikutele korraldatud show-laadsed EKRE IKE üritused ei korva seda kahju, mida EKRE on juba teinud ja teeb jätkuvalt Eesti julgeolekule ja mainele.