Natalie Mets ja Eveliis Padar lõid MTÜ Päevad ja Ööd, et koguda annetusi menstruaaltarvikute ostmiseks haridusasutustele

digiNaised

MTÜ Päevad ja Ööd võitleb Eestis menstruatsiooniga seotud rahapuudusega. Peamisteks tegevusteks on rahaliste annetuste kogumine naiste hügieenitarvete soetamiseks ja annetamiseks haridusasutustele. 

MTÜ loomise tõukeks nimetavad asutajad Natalie Mets ja Eveliis Padar Riigikogu sotsiaalkomisjoni otsust jätta rahuldamata rahvaalgatus menstruatsioonist tingitud vaesusega võitlemiseks. Rahvaalgatus kogus märtsis üle 3100 toetushääle ja selle eesmärgiks oli alandada sanitaartarvete käibemaksu ning tagada tasuta menstruaaltarvikud koolidele. 

Eestis on 47 500 tüdrukut vanuses 12-18, iga kümnes on puudunud koolist, sest neil pole olnud võimalusi menstruaaltarvikute ostmiseks. 

“Kui riik ei ole valmis naiste suhtes solidaarsust üles näitama, siis tuleb see olukord lahendada teisiti. Menstrueerimine ei ole vabatahtlik ning seega ei ole naiste hügieenitarbed ka luksuskaup nagu aeg-ajalt väidetakse. Samas on väga oluline, et mitte ükski inimene ei jääks õppe- või tööelust kõrvale, sest tal on päevad.” kommenteerib sotsiaaldemokraat Natalie Mets. 

Eveliis Padar lisab: “Menstruatsioon on keha loomulik funktsioon ja selleks vajalikke hügieenitarbeid peaks haridusasutustes tasuta pakkuma. Näiteks võiksid sidemed ja tampoonid olla kättesaadavad koolide, raamatukogude ja noortekeskuste tualettides ning märgilise sammuna võiks riik nende käibemaksu alandada tagasi masu-eelsele 9 protsendile. Seni kuni riigi ja kohaliku tasandi poolt taolist toetust pole tulnud, seisame huvikaitseorganisatsioonina selle eest, et ükski noor päevade tõttu elus kehvemale positsioonile ei satuks.”

Kui soovid toetada hügieenitarvete jõudmist haridusasutustesse tee annetus: 

MTÜ Päevad ja Ööd  EE687700771007096139

Kui soovid, et MTÜ Päevad ja Ööd tooks teie haridusasutusse hügieenitarbeid täida vorm SIIN