Natalie Mets: kui tõesti lubatakse aastavahetusel pidutseda, miks siis nii segased sõnumid?

digiÖöelu

Selge on see, et aastavahetusel ei lähe inimesed kell 23 magama ja juhul, kui meelelahutusasutustele jäävad kehtima praegused kellaajalised piirangud, pidutsetakse kodudes, kontorites või kontrollimata erapindadel.

Kindlasti on neid perekondi ja kollektiive, kes kontrollivad koroonatõendi olemasolu või teevad kiirteste ka kinnistel sündmustel, kuid sellist kohustust ju kellelgi ei ole. Seetõttu on avalikud sündmused koheselt ka turvalisemad – kontrollitakse tõendeid, jälgitakse maski kandmise kohustust, aga pööratakse tähelepanu ka teistele aspektidele.

Kui tuttavate seltskonnas võib inimene ennast lihtsamini unustada ja alkoholiga üle piiri minna, siis baaris, restoranis või ööklubis jälgitakse oma käitumist rohkem ning peetakse piiri. Liigsest alkoholi tarbimisest võib teatavasti ka lihtsasti tekkida tüli ning kahjuks näitab statistika, et kõige rohkem koduvägivalla juhtumeid leiab aset just pühade ajal. Kui konflikt tekib avalikus ruumis on tõenäosus abi saabumiseks märksa suurem.

Eelnevat arvesse võttes on mõistlikum aastavahetusel lubada avalikel sündmustel toimuda ajaliste piiranguteta.

Kolm nädalat ootust

Juhul, kui valitsus tõesti otsustab aastavahetuseks piirangutest loobuda, on seda tarvis kommunikeerida kiiresti ja selgelt. Esimest korda hakkas peaminister rääkima piirangute võimalikust kaotamisest 25.novembril ning nüüdseks pea kolm nädalat on klubide omanikud ja promootorid igapäevaselt valitsuse otsust oodanud, et mõista, kas on mõtet hakata aastavahetuse sündmuseid korraldama.

Läbivalt on valitsuse kriisikommunikatsioon olnud ebaselge, katkendlik ja tihti mõistmatu. Ja selline olukord vähendab ka inimeste usaldust oma riigi juhtide vastu.

Meelelahutus- ja kultuurivaldkond on ühiselt korduvalt mõista andnud oma valmidusest teha valitsusega koostööd ning palunud vastu muuhulgas üheti mõistetavat suhtlust.

Viimati pöördus kultuurisektor peaministri poole 14.detsembril ning ühispöördumises rõhutati, et juhul, kui piirangutest loobutakse tõesti ainult 31.detsembril, on kaose ära hoidmiseks ning aastavahetuse ürituste võimalikult riskivabaks planeerimiseks vaja teada konkreetseid võimalikke stsenaariume ühe või teise otsuse täitumise korral. Ja seda otsust on kiiremas korras oma töö ja tegevuste planeerimiseks tarvis teada ka politseil ning omavalitsustel.

Uued lained

Sõnumid peavad olema selged ja arusaadavad, sest kuidas muidu on ettevõtetel võimalik oma tegevusi reeglitepäraselt planeerida ning inimestel on pühadeaegseid käike kavandada.

Samuti on selge, et koroonakriis ei ole veel möödumas ning oodata on järgmisi laineid.

Lisaks aastavahetust puudutavatele sõnumitele ootavad ettevõtjad ka tulevikku vaatavaid otsuseid ja juhiseid. Toetusmeetmetest rääkimata.

Üldisesse olukorra parandamisse saavad muidugi panustada kõik inimesed. Tehes täna ära vaktsiinisüst, on aastavahetusel pidutsemine märksa ohutum ja lihtsam kõigile.