Navi külas arutati Euroopa Liidu oleviku ja tuleviku üle

Ann VaidaEuroopa

Eile toimus Navi seltsimajas Võrumaal Euroopa Parlamendi (EP) Sotsiaaldemokraatide ja Demokraatide Liidu (S&D) fraktsiooni arutelu „Euroopa Liit, mis meil tast?“, kus ettekannetega esinesid oma ala eksperdid Kagu-Eestist ning tervise-ja tööminister Riina Sikkut, arutelu juhtis EP liige Ivari Padar.

Ettekannetega esinenud Rein Org (Valgamaa Omavalitsuste Liidu tegevjuht), Kaido Palu (SA Võrumaa Arenduskeskuse tegevjuht) ja Toomas Sarapuu (Võru abilinnapea) rääkisid kuidas Valgamaa, Võrumaa, Põlvamaa ning eraldi Võru linn on eurotoetustest kasu saanud, tänu millele on jõudsalt edendatud Kagu-Eesti majandust ning parandanud elukeskkonda. Ettekannetest tuli välja, et ilma Euroopa Liidu toeta oleks edasi liikumine olnud erinevates valdkondades äärmiselt aeglane ning olulised asjad nagu haridusasutuste, turismiobjektide, veevärgi jt ehitamine ja renoveerimine olnud äärmiselt aeganõudev või jäänud üldse tegemata.

Tervise ja tööminister Riina Sikkut rõhutas aga, et lisaks taristu uuendamisele on Euroopa Liidu abi, ennekõike läbi Euroopa Sotsiaalfondi ja Euroopa Globaliseerumise Fondi, olnud asendamatuks toeks inimeste tööturule naasmise toetamisel. „EL toega oleme aidanud palju inimesi suurima tööpuudusega piirkondades nagu Ida-Virumaal ja Kagu-Eestis. Edaspidi tuleks keskenduda sellele, kuidas aidata rohkem tööle piiratud töövõimega ja vanemaealisi inimesi. Iga inimene on oluline ja väärtus meie ühiskonnale ning seda enam olukorras, kus Eestis valitseb töökäte puudus,“ sõnas tervise-ja tööminister Riina Sikkut.

Arutelu korraldaja EP liige Ivari Padar tõi lisaks välja Euroopa Ühtse Põllumajanduspoliitika olulisuse, mis on aidanud läbi erinevate meetmete ja ligipääsule ühtsele turule hoida elu maal endiselt elujõulisena. “Kokkuvõtvalt võib öelda, et Euroopa Liit on aidanud meid sisuliselt igas valdkonnas oluliselt edasi ning euroskeptikute kriitika on olnud alusetu. Ajalugu, Euroopa on näidanud, et koostöös peitub elujõud, mitte üksteise süüdistamine ja vaenu õhutamine,“ ütles Eesti eurosaadik Ivari Padar.