Piret Hartman: oleme Ukraina sõjapõgenike aitamisel rahvusvaheline eeskuju

PiretUkraina

Kultuuriminister Piret Hartman oli eile visiidil Austrias Viinis, kus osales Euroopa integratsiooniministrite kohtumisel, kus jagati parimaid praktikaid ning arutati koos tulevikuplaane.

„Eesti on elaniku kohta üks suurimaid Ukraina toetajaid maailmas ka sõjapõgenike vastuvõtmisel. Rääkisin Euroopa kolleegidele, kuidas oleme korraldanud keeleõpet ning kohanemisprogrammi ajutise kaitse saanud ukrainlastele ja teinud koostööd Ukraina kultuuriseltsidega. Paistame Euroopas silma sellega, et oleme kiirelt niivõrd suure põgenike vooga hästi kohanenud,“ ütles Piret Hartman.

„Tulevikust rääkides rõhutasid kõik ministrid ühtsuse ja koostöö tähtsust. Ukraina põgenike kohanemine ühiskonnas ei ole sprint, vaid maraton. Meil on väga palju sarnaseid väljakutseid teiste Euroopa riikidega. Näiteks rõhutati kohalike omavalitsuste vältimatult tähtsat rolli, põgenike laste toomist haridussüsteemi, mis põhineks kohalikul riigikeelel, ning Euroopa jätkuvat ühtsust Ukraina sõja tagajärgedega tegemisel. Rõõm on tõdeda, et oleme seni tehtuga rahvusvaheliselt eeskujuks,“ lisas Hartman.

Konverentsi korraldas Austria naiste-, pere-, integratsiooni- ja meedia föderaalminister Susanne Raab. Kokku osales konverentsil 24 Euroopa riigi integratsiooni eest vastutavate ministeeriumite delegatsiooni, Majanduskoostöö- ja Arengu Organisatsioon ning Rahvusvaheline Migratsioonipoliitika Arenduskeskus.