Poliitilistest valikutest koroonaviiruse pandeemia ohjeldamiseks

digiKoroonaviirus

Indrek Saar

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar saatis SDE fraktsiooni nimel pöördumise kõigile Riigikogu fraktsioonidele, et juhtida tähelepanu koroonaviiruse pandeemia ohjeldamise olulisusele nüüd ja kohe.

 

Poliitilistest valikutest koroonaviiruse pandeemia ohjeldamiseks

Head kolleegid

Vabariigi Valitsus andis eile meile menetlemiseks 2021. aasta riigieelarve eelnõu. Mitmete mõistlike asjade kõrval, mida sotsiaaldemokraadid ja teised erakonnad on oluliseks pidanud – teadus ja arendustegevuse rahastamise suurendamine, erakorraline pensionitõus, osalise töövõimega ja töövõimetute inimeste toetuste tõus – on mööda vaadatud kõige olulisemast. Sarnaselt ülejäänud maailmaga on täna ka Eesti ühiskonna suurimaks väljakutseks koroonaviirus. Täna ületas ametlik nakatumine saja tuhande elaniku kohta 50 piiri, mis jääb vaid veidi alla kevadisele kõrgeimale näitajale. Ööpäevaga lisandus 81 nakatanut, millest kevadel oli hullem vaid üks päev. Kahjuks lahkus ka esimene inimene alates esimese laine lõpust koroonaviiruse tõttu meie hulgast. Teine laine on kohal ja kardetavasti ei pruugi see olla viimane, nagu teadlased on hoiatanud. See on kahjuks reaalsus. Valitsuse poolt Riigikogule üle antud eelarve eelnõu ei paku paraku lahendusi, kuidas pandeemiaga tulemuslikult nüüd ja kohe võidelda ja meie inimeste tervist kaitsta.

Ametiühingute Keskliidu hinnangul on viiruse kontrolli all hoidmine töökohtade säilimise peamine eeldus, mistõttu tuleb maksimaalselt vähendada riski, et töötajad haigusnähtudega tööle tulevad. Ometi ei leia eelarvest sentigi esimeste haiguspäevade hüvitamiseks. Selleks, et nakatunud inimesed tõbistena tööl ei käiks ja haigust ei levitaks, tuleb haiguspäevi hüvitada heldemalt, seda tuleb teha alates esimesest päevast. Kui kõrgepalgalistel inimestel ja neil, kel on võimalus töötada kodukontoris, on võimalik jääda kergemate haigusnähtude koju ja jälgida haiguse kulgu, siis väikest palka teenivatele inimestele tähendab see sageli ületamatut auku pere eelarves. Nii võtabki inimene riski ja läheb nohuga tööle, läheb kergelt kareda kurguga tööle, et mitte palgas kaotada ja näiteks laenumaksetega hätta jääda.

Head kolleegid, meie võimuses ja kohustuseks on valitsuse viga parandada. Kutsun teid üles muutma üheskoos riigieelarve eelnõud nii, et kindlustatutele hüvitataks haiguse tõttu töölt eemal viibimine alates esimesest haiguspäevast. Sotsiaaldemokraadid on selleks ka eelnõu välja töötanud ja üle andnud. Võtame selle aluseks, vajadusel muudame ning võtame vastu. Meie kohustus rahvaesindajatena on saada üle parteipoliitikast ning teha endast kõik, et peatada viiruse kiire levik ning kaitsta meie majandust ja tervishoidu, kaitsta meie inimesi.

Indrek Saar, SDE esimees