PRIIT LOMP: Suurusehullustus riigitüüri juurde ei vii, Martin

PiretRiigikogu

Martin Helme mõttemaailm lõhnab suurusehullustuse järele, tõdeb sotsiaaldemokraadist riigikogu liige Priit Lomp oma vastulauses.

Martin Helme teatas Postimehes ilmunud kirjutises, et vaid EKRE suudab päästa Eesti inimesed vaesumisest ja et Eestis olevat kaks parteid: inimesi ja põhiseadust kaitsev EKRE ning viieharuline ühispartei. Lõhnab suurusehullustuse järele.

Terve mõistus tõrgub

Eeldatavasti plaksutavad taoliste avalduste peale ainult EKRE kõige tulihingelisemad toetajad, kellel kriitikameel puudub. Valdav osa EKRE valijaid ilmselt ohkas nende mõttekäikude peale. Sisimas nad ju teavad, et EKREl pole nähtavas tulevikus riigitüüri juurde asja, kuna EKRE juhid on räige retoorikaga oma erakonna nurka mänginud, mistõttu ei saa nad ka oma valijate huve esindada.

Tervemõistuslikud inimesed ei saa ju kuidagi kiita heaks plaani jätkata riigikogus totaalse obstruktsiooniga, mis kätkes endas tuhandete sisutute muudatusettepanekute esitamist, sealhulgas isegi EKRE enda algatatud eelnõudele. Helme nägemuse kohaselt oleks selle kõige tulemuseks siis riigieelarve mittekinnitamine põhiseaduses ette nähtud ajaks, mis omakorda tähendab erakorralisi valimisi. Teisisõnu tahab ta Eesti uuel aastal eelarveta jätta, riigikogu töö neljaks kuuks halvata ja siis parlamendi laiali saata.

Sellise visiooni realiseerumine ei aita kuidagi vaesumisega võidelda, hoopis vastupidi. On tõsi, et riigi keerulise rahalise seisu tõttu oli riigieelarve kokkupanemine seekord väga vaevaline ning koalitsioonil tuli langetada ka ebapopulaarseid valikuid. Samas on uues eelarves ridamisi häid asju, mis on suunatud vaesuse vähendamisele ja leevendavad hinnatõusude mõju ning mille sihtrühmadeks on ühiskonna haavatavamad liikmed.

Näiteks on 2024. aasta eelarves nähtud ette elatisabi tõus 100 eurolt 200 euroni, mis on toeks üksikvanemaga peredele. Samuti peaksid 1. jaanuaril kahekordistuma vajaduspõhised õppetoetused, mis on üheksa aastat paigal püsinud. Üle pika aja kerkivad ka hambaravihüvitised, mis teevad hambaravi inimestele taskukohasemaks. Valitsusliit pingutas selle nimel, et pensioni tulumaksuvabastus suureneks tuleval aastal 776 euroni.

Muidu on Martin nutikas

Eelarvekõnelustel seisid mitmete vajalike muudatuste eest just sotsiaaldemokraadid, kes on tänases valitsuses paremerakondade tasakaalustajaks. Kõik see ja ka palju muud jääb vähemasti aasta esimeses pooles olemata, kui Martin Helme «geniaalne pikk plaan» teoks saab.

Imestan, et muidu nii nutikaks peetud EKRE esimees joondub põhimõttest: «mida halvem, seda parem» ja on suutnud selle ka oma fraktsioonile maha müüa. See ei ole viljakas taktika ei Eesti riigile, Eesti inimestele ega ka EKREle endale. Kuigi jah, EKRE toetuspinna vähenemine ei ole kuidagi minu mure. Rohkem konstruktiivsust, rohkem sisulisi ettepanekuid, Martin! Muidu jääbki võimule pääsemine helesiniseks unistuseks.