Raimond Kaljulaid: 500-eurone kriisiaja kodanikupalk kõigile Eesti inimestele

digiArvamus

Eestis on puhkenud debatt selle üle, kas tuleb kehtestada eriolukord. Olen kindel, et valitsusel on selle otsuse langetamiseks parim teadmine. Kui eriolukorda on vaja, siis kuulutatakse see välja. Mina selles asjas peaminister Kallast kirjadega ei pommitaks, kirjutab riigikogu liige Raimond Kaljulaid Õhtulehe arvamusküljel.

Samas on mõistetav, miks eriolukorra välja kuulutamist soovitakse. Nädalaid on viiruse leviku näitajad katastroofilised – oodatakse riigi jõulisemat sekkumist.

Aasta aega on kõikvõimalikke piiranguid kehtestatud, leevendatud ja muudetud. Inimesed on sellest väsinud, paljud on heitunud. Usaldus valitsuse vastu on vähenenud, selle võrra kuulatakse valitsuse sõnumeid vähem.

Hetkel kehtivad ulatuslikud piiravad meetmed, kuid me ei näe viiruse jõulist taandumist Eestist. Mis on puudu? Mis on valesti?
Oleme kriisis unustanud, et ühiskonna käitumise suunamiseks ei piisa käskudest ja keeldudest.

Tavaolukorras oleme seda mõistnud. Me ei trahvi lastetuid peresid, vaid maksame vanemahüvitist ja alates kolmandast lapsest suuremat lapsetoetust, et toetada laste sündi peredes ja ületada rahvastikukriis. Me maksame ettevõtjatele erinevaid toetusi ja pakume riigipoolset laenu selleks, et soodustada eksporti.

Mida suurt ja käegakatsutavat oleme riigina täna teinud, et inimestel oleks lihtsam püsida kodus ja kriisiga toime tulla?

Sotsiaaldemokraatid on seisnud selle eest, et haiguspäevade hüvitist makstaks esimesest haiguspäevast. Kevadel pakkusime, et kooliealiste laste vanematele tuleb maksta ühekordset koduõppetoetust, hüvitamaks peredele koduõppele üleminekuga seotud kulusid. Täna oleme oluliselt keerulisemas seisus kui kevadel. Mida tuleks teha nüüd?

Minu ettepanek: ühekordne 500-eurone makse kõigile Eestis elavatele inimestele, alates sülelastest kuni meie vanaemade ja vanaisadeni. Seda võib tinglikult nimetada koroonakriisi kodanikupalgaks, kuid ma ei piiraks selle maksmist kodakondsusega. Meil on vaja, et kõigil Eesti elavatel inimesed oleks lihtsam püsida kodus ja vältida koroonaviirusesse nakatumist.

Jah, see on kulukas, vasapoolne ja progressiivne mõte, kuid see ei ole kindlasti populistlik ettepanek. Reisimist on praegu vähem, kodanikupalk kulutatakse riigi sees, mis toetab siinset majandust. Suur osa tuleb riigile käibemaksuna tagasi. Suurte sissetulekutega inimestele anname võimaluse teha riigiportaalis eesti.ee linnuke ja toetusest loobuda.

Võib-olla kellelgi on parem mõte. Pakkugu siis välja.

Raimond Kaljulaid | Ettepanek: 500-eurone kriisiaja kodanikupalk kõigile Eesti inimestele