Raimond Kaljulaid algatas eelnõu parlamendiväliste erakondade toetuseks

Kirill KlausValimised

Sotsiaaldemokraat Raimond Kaljulaid algatas täna eelnõu, mis annab erakondadele võimaluse mitte maksta riigikogu valimistel kautsjoni ja esitada selle asemel valimistel osalemiseks Eesti kodanike toetusallkirjad.

„Eelnõu eesmärgiks on luua parlamendivälistele erakondadele võrdsemad võimalused riigikokku kandideerimisel ning elavdada poliitilist konkurentsi. Samuti aitab pakutud muudatus vähendada raha ja rahastajate mõju poliitikale. Täna piirab valimisvabadust kautsjoni maksmise nõue, mis erakonna täisnimekirja registreerimisel tähendab enam kui 70000 euro suurust väljaminekut. Sellega on uutele tulijatele loodud põhjendamatu barjäär. Lisaks takistab kautsjon valimistel kaasa löömast neil erakondadel, kes ei saa riigieelarvest toetust,“ ütles Kaljulaid.

Tema sõnul on kautsjoni olemasolu põhjendatud ennekõike vajadusega hoida valimisnimekirjadest eemal isikud, kes kandideerivad meelelahutuslikel eesmärkidel. „Selle mure lahendab ära eelnõusse kirjutatud säte, et kautsjoni ei pea maksma need erakonnad, kes esitavad vähemalt kahe protsendi hääleõigusliku kodaniku toetusallkirjad. Praktikas tähendab see umbes 17700 allkirja kogumist. Üksikkandidaadid saavad riigikokku kandideerides valida kas tasuda 584 euro suurune kautsjon või esitada 500 toetusallkirja,“ selgitas Kaljulaid.

Tänu laialt levinud digiallkirjade andmisele on piisaval arvul toetusallkirjade kokkusaamine kindlasti realistlik, lisas Kaljulaid.