Raimond Kaljulaid: inimesed kukuvad kõnniteedel pea katki ja luud puruks, aeg on see korralagedus lõpetada

Kirill KlausTurvaline Eesti

Sotsiaaldemokraat Raimond Kaljulaid andis täna riigikogule üle ehitusseadustiku muudatuse, mille eesmärgiks on vabastada kinnistute omanikud kohustusest hooldada linnale või vallale kuuluvaid kõnniteid. Eelnõu seaduseks saades peavad omavalitsused tagama kõnniteede hoolduse ning ohutuse, et inimesed saaksid turvaliselt liikuda.

Kõnniteed on Kaljulaidi sõnul osa avalikust ruumist, aga just lumerohketel talvedel ei suudeta seal pahatihti ohutust tagada.

„Hooldamata kõnniteed kujutavad suurt ohtu eriti eakatele inimestele, aga ebamugavad on nad kõigis vanuses liiklejatele. Inimesed kukuvad pea katki ja luud puruks. Libedus ja lumi piirab nii eakate kui ka väikelapsega vanemate liiklemist. Aastad lähevad, kuid midagi ette ei võeta. Meie ettepanek on anda teede hooldus tervikuna kohalike omavalitsuste kanda. Loomulikult tuleb sellest tulenevad kulud omavalitsustele kompenseerida, mis eeldab, et riik suurendab tasandusfondi rahastamist,“ sõnas Kaljulaid.

Uuringufirma Norstat viis veebruaris läbi küsitluse, et uurida inimeste suhtumist lumekoristuse kohustusse. 73 protsenti vastanutest pidas kõnniteede puhastamist kohaliku omavalitsuse ülesandeks.

Enne eelnõu riigikogule esitamist kogus Kaljulaid tagasisidet Eesti Linnade ja Valdade Liidult, Eesti Omanike Keskliidult ja Eesti Korteriühistute Liidult (arvamused on toodud välja eelnõu seletuskirjas). Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Tallinna Kiirabi vastasid omakorda päringule, mis puudutas libedatel kõnniteedel saadud vigastusi.

PERH saatis kukkumiste statistika 22. veebruari seisuga, mis oli vahetult enne 23. veebruari, mil kõnniteed olid ülilibedad ja vigastusi väga palju. Näiteks 2021.aasta jaanuaris pöörduti Tallinna EMOsse kukkumistest tingitud vigastustega 218 korral. 25 juhul oli kukkumise tagajärjeks peavigastus, 17 juhul rindkerevigastus, 47 juhul küünarpiirkonna- ja küünarvarrevigastus ning 39 juhul põlve- ja säärevigastus.