Raimond Kaljulaid: Isamaa, ära kisu tüli, Tallinn jääb alati mitmerahvuseliseks linnaks

digiTallinn

Järgnev on Raimond Kaljulaidi vastus Urmas Reinsalu arvamusloole, milles viimane kutsub üles Keskerakonna ainuvõimu lõpetamiseks Tallinnas moodustama ühinenud opositsiooni (EPL 22.08)

Urmas Reinsalu ettepanekul, alustada Tallinnas linnavalitsuse moodustamiseks läbirääkimisi enne veel kui valimised on toimunud, pole ilmselt mõtet pikemalt peatuda. Nii kogenud poliitik nagu Reinsalu saab ju hästi aru, et kaks pikka kuud enne valimisi ei hakka keegi temaga mingeid koalitsioonikõnelusi pidama. Eriti kui ettepanek nende algatamiseks tuleb meedia vahendusel, kirjutab sotsiaaldemokraatide Tallinna linnapeakandidaat Raimond Kaljulaid Eesti Päevalehes.

Küll aga ei mõista ma seda, miks tahab Isamaa 2021. aasta valimistel kiskuda tüli rahvuse pinnalt.

Tallinnas elab erinevatest rahvustest inimesi. See on nii olnud aastasadu ja see jääb aastasadadeks. Ja kõigist rahvustest tallinlastel on võrdne õigus oodata linnavalitsuselt enda huvidega arvestamist.

Kui linnavalitsus ehitab teid, siis ehitab ta teid kõigile tallinlastele. Kui osutatakse linlastele olulisi sotsiaalteenuseid või arstiabi, siis osutatakse neid võrdselt kõigile inimestele. Kui linn pingutab, et toetada majanduse arengut, siis muidugi me soovime, et tasuvat ja huvitavat tööd oleks kõigil tallinlastel.

Aidates eakaid või püüdes toetada lastega peresid, ei hakka linn kunagi vahet tegema, mis on inimese emakeel. Paljud pered Tallinnas on mitmekeelsed, kus kodus räägitakse eesti ja vene või hoopis eesti ja soome või hoopis vene ja inglise keelt.

Sotsiaaldemokraadid näiteks peavad väga oluliseks linnaruumi küsimusi. See on ka meie valimiste hüüdlause “Teeme ruumi!” mõte. Loomulikult me tahame, et kõigist rahvusest tallinlastel oleks Tallinna avalikus ruumis hea ja ohutu.

Tallinn on mitmerahvuseline linn, mitmerahvuseline kogukond. See on nii aegade algusest ja jääb nii aegade lõpuni.

Kui Isamaa tahab tõsiselt osaleda Tallinnas kohalikel valimistel, siis ma kutsun üles Reinsalu loobuma meie kogukonda lõhestavast retoorikast.

Ühegi erakonna linnapeakandidaat ei tohi deklareerida, et tema kavatseb arvestada vaid ühe osa tallinlastega ja teised jätta kõrvale.

Pole muidugi vähe tõenäoline, et Reinsalu võidab Tallinnas järgmised valimised ja moodustab järgmise linnavalitsuse, kuid iga arvestatav linnapeakandidaat peab mõistma, et Tallinna linnapea peab olema kõigi tallinlaste linnapea.

Raimond Kaljulaid: Isamaa, ära kisu tüli, Tallinn jääb alati mitmerahvuseliseks linnaks