RAIMOND KALJULAID: Kremli režiim tappis Navalnõi ja peab vastutama

PiretUncategorized

Riigikogu riigikaitsekomisjoni liikme Raimond Kaljulaidi kinnitusel vastutab Venemaa opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi tapmise eest Venemaa poliitiline juhtkond.

„Tegemist on tapmisega, mille taga on Kremli kuritegelik režiim ja pole tähtis, millisel viisil püüab Venemaa Navalnõi surma asjaolusid näidata. Venemaa on korduvalt üritanud Navalnõid tappa ja nüüd on see neil siis õnnestunud. Kremli jutt, nagu selgitatakse sellega seoses veel midagi välja, on mõeldud lollidele. Loomulikult Kreml teab täpselt, mis temaga tehti,” ütles Kaljulaid.

See, et oma peamise poliitilise oponendiga õiendati arveid enne Venemaa lavastatud presidendivalimisi, näitab tema sõnul seda, et Vene režiim tunneb end kindlalt ega karda, et Navalnõi surmale järgneksid tugevad ühiskondlikud reaktsioonid.

„Olukord meenutab 1930-ndaid aastaid Venemaal, kus Stalin ei seadnud oma kuritegelikule tegevusele mingeid piire ja vene rahvas kannatas repressioonide käes vaikides või osales neis aktiivselt,“ sõnas Kaljulaid. “Läänemaailm peab juhtunule kindlasti reageerima. Siin ei piisa kaastundeavaldustest ja ilusatest sõnadest. Tuleb selgeks teha, kes olid need inimesed ja ametkonnad, kes osalesid Navalnõi kinnipidamises, tema represseerimises, kes tegelevad laiemalt poliitvangidega. Need inimesed peavad aru saama, et on kurjategijad ja et maailm täpselt nii neisse ka suhtub.”

Samuti avaldas Kaljulaid kahetsust selle üle, et lahkunud Navalnõist jääb suur tühimik. „Pole näha kedagi, kes võtaks üle vene opositsiooniliidri koha ja astuks lähiajal Navalnõi asemele. Esialgu ei ole sellisel tasemel isiksust, kes suudaks kõnetada maailma ja kõnetada Venemaa ühiskonda,“ märkis ta.