Raimond Kaljulaid: liiklusseaduse muudatused ei kaitse piisavalt jalgrattureid ega piira autostumist

digiLiiklus

Sotsiaaldemokraat Raimond Kaljulaid avaldas täna riigikogus kahetsust selle üle, et liiklusseaduse muutmine jäi poolikuks –  uued sätted ei kaitse piisavalt jalakäijaid ja jalgrattureid ning ei aita seetõttu kaasa autostumise vähendamisele ega kliimaeesmärkide saavutamisele. 

„Jalgsi liikuvatel inimestel ja jalgratturitel ei ole täna meie tänavatel ja teedel turvaline. Kahetsusväärselt palju on õnnetusi. Riik ja paljud omavalitsused ei tee piisavalt, et seda olukorda parandada. See on ka muudetud liiklusseaduse suurim puudus. Ohutuse tagamise kõrval on erakordselt oluline ka autostumise piiramine, seda just võitluses kliimakriisiga. Paraku ei võeta ka seda eesmärki piisavalt tõsiselt,“ ütles Kaljulaid enne lõpphääletust.

Nii ei jõudnud seadusesse Eesti Jalgratturite Liidu, Eesti Linnaratturite Liidu ja Eesti Triatloni Liidu algatatud kunagise kollektiivse pöördumise ettepanek, et jalgratturitest möödumise ja möödasõitmise minimaalne kaugus peab olema  poolteist meetrit. „Kodanike heast tahtest tehtud pöördumine soolati riigikogus sisse, ministeeriumis pandi keldri kõige kaugemasse nurka ja unustati sinna ära,“ märkis Kaljulaid.

Samuti ei toetanud riigikogu enamus sotsiaaldemokraatide esitatud muudatusettepanekuid, mis oleks keelustanud kergliiklusteedel mopeedidega sõitmise. See oli ka põhjuseks, miks sotsiaaldemokraadid hääletasid liiklusseaduse paranduste vastu.