Raimond Kaljulaid Michalile: Kristen, olen Tallinna küsimustes sinu jaoks alati olemas

digiTallinn

“Kuhu jäi Raimond Kaljulaid?” küsis Kristen Michal oma uut Tallinna koalitsiooni kajastavas arvamuses, mis ilmus 18.11 Eesti Päevalehes. Tallinna Linnavolikogu Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Raimond Kaljulaid vastab Michalile Eesti Päevalehes.

Lugesin seda pisut imestunult, sest umbes kaks tundi ja neliteist minutit enne seda küsimust sisaldava artikli ilmumist olime Kristeniga volikogu esimehe Jevgeni Ossinovski väikesel tänuvastuvõtul volikogu liikmetele. Lõime lõbusalt alkoholivaba mullijoogi klaase kokku ja spekuleerisime selle üle, milline on tegelik jõudude vahekord volikogu saalis.

Leppisime Kristeniga, et saame varsti kokku ja arutame nii Tallinna asju ja seda, kuidas majanduskomisjonis läheme edasi Liiklusseaduse muudatustega, mille eesmärk on kaitsta paremini jalakäijaid. Kristen nimelt on riigikogus majanduskomisjoni esimees – mingis mõttes minu ülemus.

Luban sulle, kallis Kristen, et olen sinu jaoks Tallinna küsimustes alati olemas. Kui sinul või Reformierakonnal on mõni mure, siis SDE Tallinna fraktsiooni juhina olen alati valmis kohtuma ja selle ära kuulama ning aitama kaasa mure lahendamisele.

Kristen Michal tegi volikogu istungil ettepaneku teha volikogus laiapindset koostööd koroonakriisi lahendamisse puutuvates küsimustes. Ma arvan, et see on tõsine algatus ja ma olen kindlasti valmis seda tõsiselt arutama.

Sotsiaaldemokraadid on pikaajalise Tallinna opositsiooni kogemusega erakond (volikogu esimehe positsioon oli viimati sotside käes aastal 1934). Meie küll võimule minnes upsakaks ei lähe – mäletame hästi, mis tunne see on, kui ettepanekud tuimalt ja ilma sisuliste argumentideta maha hääletatakse. Meie nii ei tee. Meie uks on alati avatud.

Ja ma loodan, et saame loota Reformierakonna fraktsiooni toetusele paljude algatuste puhul, mis olid nii meile kui Kristeni meeskonnale olulised enne valimisi. Et lasteaia kohatasu ei tõuse Tallinnas järgmise nelja aasta jooksul ja on alates teisest lapsest tasuta.

Lasteaia kohatasu kaotamist peame koos taotlema riigikogu saalis. Saame koos rohkem toetada Tallinna eakaid ja tõsta nende pensionilisa ühiselt 200 euroni. Hakkame koos ellu viima rattastrateegiat ja kavandama uusi trammiliine ning edasi arendama Helsingi kaksiklinna ideed. Need on märgilised algatused nii meile kui oravatele.

Mina olen kõigis nendes ja paljudes teistes küsimustes kindlasti avatud koostööks ka Reformierakonna, EKRE, Isamaa ja Eesti 200 fraktsioonide juhtidega ja valmis kõigiga Tallinna asju arutama, nagu me tegime enne valimisi.

Kindlasti on küsimusi, kus me jääme eriarvamusele, kuid ma arvan, et sel juhul tuleb diskuteerida poliitika sisu üle asjalikult ja arukalt, ratsionaalsete argumentidega ja vältida isiklikke rünnakuid, mis ei anna midagi ja ei vii elu edasi.

Meie uus Tallinna meeskond kogunes reede varahommikul ja tõdesin ka seal, et peame igal juhul töötama ka selle nimel, et opositsiooni jäänud kolleegid tunneksid ennast kaasatuna. Tallinna sotsidel ei tohi nina mingil juhul püsti minna ja jalad peavad olema maa peal. Inimese suhtumine teistesse ei tohi sõltuda tema ametikohast. Kui sõltub, siis selline inimene liidriks ei sobi. See on selge.

Mis puudutab aga minu otsuseid seoses Tallinna koalitsiooniga, siis pean pihtima, et just Kristen Michali isik on mänginud nende otsuste juures väga suurt rolli.

Kui majanduskomisjoni juhiks mõni riigikogu tumba, kes majandusest ja ettevõtlusest ei taipa tuhkagi, siis muidugi oleks ka minul tunne, et selles komisjonis ei ole mul midagi teha. Kuid Michali dünaamilisel juhtimisel on töö majanduskomisjonis väga asjalik ja sisuline ja nii ma pidasingi oluliseks seda tööd täie pühendumusega edasi teha. Aitäh, Kristen! Näeme riigikogus, näeme volikogus ja hea meelega ka väljaspool nende väärikate institutsioonide formaalseid kohtumisi!

VASTUS | Raimond Kaljulaid Michalile: Kristen, olen Tallinna küsimustes sinu jaoks alati olemas