Raimond Kaljulaid nõuab peaministrilt Porto Franco laenuga seoses vastuseid

digiAus valitsemine

Riigikogu sotsiaaldemokraadist liige Raimond Kaljulaid nõuab peaministrilt kirjaliku küsimuse vormis vastuseid küsimustele, mis puudutavad valitsuse otsust anda laenu Porto Franco kinnisvaraarendusele.

Kaljulaidi sõnul on valitsuse otsuse puhul kõige küsitavam aspekt see, et riik lepib laenu andes teise järgu hüpoteegiga, küsides samas kordi vähem intressi kui pangad esimese järgu hüpoteegi tagatisel. Kaljulaidi hinnangul on riigi antava laenu intressimäär vähemalt kaks korda odavam tavapäraselt pankade poolt antavatest laenudest ning neli kuni viis korda odavam sarnastel tavapärase teise järgu hüpoteegiga tagatud laenudest.

„Kas valitsuses otsusele eelnenud aruteludes pöörati sellele asjaolule tähelapanu, et teise järgu hüpoteegiga laenu tagamine suurendab väga olulisel määral laenuandja riski? Kas valitsus oli otsuse langetamisel teadlik sellest, et näiteks Eestis tegutsevad pangad ei annaks mitte mingil juhul teise järgu hüpoteegi tagatisel laenu? Miks leppis valitsus maksumaksja raha laenates sedavõrd kõrge riski ning mis veel olulisem – väga ebasoodsate tingimustega riigi jaoks?“ tahab Kaljulaid teada.

Kaljulaidi sõnul on küsitav ka see, mis alusel on antud projekt välja valitud.

„Porto Franco arenduses on olulisel määral uut kaubanduspinda – seda olukorras, kus meil on kohalikul kaubandusturul uusi keskuseid, millel on erakordselt keeruline majanduslik olukord ning trend on koroonaviiruse kriisi järgselt veel enam e-kaubanduse suunas. Kas valitsus kaalus ka neid asjaolusid otsust tehes?“ tahab Riigikogu liige peaministrilt teada.

Kaljulaidi sõnul on arusaamatu on ka see, miks ärikinnisvara projekti on üldse vaja riiklikult toetada ning murettekitav on ka arendajate taust ning perekondlikud seosed peaministri erakonna rahastamisega.

„Kinnisvara arenduse valdkonda aitaks palju enam see, kui riik ja omavalitsused muudaksid oma asjaajamist oluliselt kiiremaks ja tõhusamaks, mis võimaldaks projekte kiiremini realiseerida. Sellest võidaksid kõik arendajad võrdselt ja sellel oleks positiivne mõju ka tarbijatele läbi madalamate kinnisvara hindade. Praegune skeem näib paljudele siiski küsitav – seda enam, et arendaja pereliikmed on toetanud peaministri erakonda, olnud sellega seoses kohtu all ja tunnistanud süüd ning on teada, et Jüri Ratase juhitaval Keskerakonnal on tõsised finantsprobleemid ja kohalike valimiste lähenedes on raha väga vaja“ nentis Kaljulaid.

Kaljulaid tahab näha ka laenulepingu projekti või tutvuda lähemalt selle tingimustega.