Raimond Kaljulaid: Ukraina NATO liikmelisus on mitme tundmatuga võrrand, kuid lahendatav

PiretUkraina

Sotsiaaldemokraat Raimond Kaljurand rõhutas täna riigikogus, et kestva rahu Euroopas tagab vaid see, kui Ukraina sõda lõpeb Ukraina võiduga ning Ukraina saab pärast seda NATO täieõiguslikuks liikmeks.

„Ukraina NATO liikmelisus on mitme muutujaga võrrand, kuid sellele on võimalik leida lahendus, mis võimaldab Vilniuses esitada kutse NATOga liitumiseks,“ märkis Kaljulaid riigikogu kõnetoolist.

Kaljulaidi väitel pole keegi pakkunud Ukraina NATO liikmelisusele usutavat alternatiivi. „Isegi siis kui Venemaa saab Ukrainas täielikult lüüa, pole Ukraina julgeolek tagatud, kui ei ole olemas ühemõttelisi julgeolekutagatisi. Kui Ukraina pole NATO-s, siis Venemaa lihtsalt kogub jõudu ja tuleb siis Ukrainale uuesti kallale,“ lisas ta.

Kaljulaidi sõnul on NATO end Ukraina sõja ajal tõestanud teovõimelise organisatsioonina. “NATO riigid on osutanud Ukrainale ulatuslikku sõjalist ja majanduslikku abi. Soome ja Rootsi ei hakkaks end siduma NATOga kui tegu oleks nõrga ühendusega. NATO suudab pakkuda usutavat kaitset oma liitlastele,“ põhjendas Kaljulaid.

Kaljulaidi hinnangul teeks Ukraina liitumine NATOga allianssi palju tugevamaks, kuna Ukraina kaitsevägi on enda lahinguväljal tõestanud. „Ukraina kaitsevägi on ainus kaitsevägi Euroopas, mis on tegelikult NATO põhivaenlase Venemaaga sõdinud. Ukraina liitumine oleks ühtlasi Venemaa poliitika täielik läbikukkumine. Püüti peatada NATO laienemist, kuid saavutati allianssi igas mõttes tugevamaks ja ühtsemaks kujunemine,“ tõdes ta.

Riigikogu kinnitas täna avalduse Ukraina NATO-liikmelisuse toetuseks.