Raimond Kaljulaid: valitsuskoalitsioon kardab tulumaksuküsimust nagu kurat välku

digiUncategorized

Sotsiaaldemokraadid algatasid eile riigikogus tulumaksusüsteemi remontiva eelnõu, mille eesmärk on aidata kõrge inflatsiooni tingimustes kümneid tuhandeid inimesi madalama tulumaksu kaudu. 

Eelnõu kehtestab kõigile kuni 2000 eurot kuus teenivatele inimestele 654 euro suuruse maksuvaba miinimumi – praegu nõuab riik kõrgema tulumaksu maksmist kõigilt, kelle palk on üle 1200 euro, muuhulgas ka õpetajatelt ja meditsiiniõdedelt.

Eelnõu üle andnud Raimond Kaljulaidi sõnul on maksusüsteemi reformist räägitud aastaid, kuid keegi ei ole selle ärategemiseks astunud ühtegi tõsiseltvõetavat sammu.

“Reformierakond unustas valitsusse saades oma lubaduse anda 500 eurone tulumaksuvabastus kõigile, Keskerakond on aga loobunud astmelise tulumaksu ideest. Mul on tunne, et valitsuserakonnad kardavad maksuküsimust nagu kurat välku. Hinnatõusu tempo on meeletu, samal ajal on juba ka õpetajad ning haiglaõed riigi meelest kõrgepalgalised, et neilt tuleb koguda täiendavat tulumaksu. Sügisel läheb olukord veelgi hullemaks, aga valitsusel ei ole mitte ühtegi mõtet, kuidas inimesi aidata,“ põhjendas Kaljulaid.

Kehtiva seaduse kohaselt hakkab tulumaksuvaba osa vähenema 1200 euro suuruse kuusissetuleku ehk 14400 euro suuruse aastasissetuleku juures. Sotsiaaldemokraadid soovivad tõsta selle piiri 2000 euro juurde, mis tähendab, et rohkem tulumaksu hakkaksid maksma inimesed, kelle aastane sissetulek ületab 24000 eurot ning ühtlasi muuta nn maksuküüru oluliselt laugemaks.

“Pakutud lahendus tähendaks keskmist palka teenivate õpetajate puhul seda, et neile jääb aastas ligi 1000 eurot rohkem kätte. Meie eelnõu aitaks seaduseks saades inimesi päriselt. Kui Keskerakond räägib kaitsekulude puhul mitte ainult lisamiljonitest, vaid ka lisamiljarditest, siis mina tuletaksin meelde, et samuti tuleb toetada inimeste toimetulekut ning vastupanuvõimet kriisidele,“ märkis Kaljulaid.

Eelnõu tõstab ka tulumaksuvaba miinimumi. Sotsiaaldemokraadid tulevad viimase poole aasta jooksul juba kolmandat korda välja ettepanekuga viia maksuvaba miinimum 500 eurolt 654 euroni, et vähendada nii palgavaesust.

„Kahel korral on riigikogus enamust omavad keskerakondlased ja reformierakondlased leidnud, et alampalga saajalt tulumaksu küsimine on igati õiglane ning hääletanud selle vastu ja samas kurtnud meedias, et tööjõumaksud on ikka liiga suured ja neid tuleks langetada. Sõnad ja teod ei lähe kokku. Kolm on kohtu seadus. Võib-olla kolmandal katsel saavad ka valitsuspoliitikud aru, et tulumaksureform on vältimatu, nagu ka laiemalt maksusüsteemi muudatused,“ lausus Kaljulaid.

Seaduse jõustumisajaks pakuvad sotsiaaldemokraadid 2023. aasta 1. jaanuarit.