Rainer Vakra lõi metsas korda majja nagu Chuck Norris

Ann VaidaKeskkond

Keskkonnakomisjoni esimees Vakra ootab Astangu metsatuka heakorra tulemusi hiljemalt kuu pärast.

Eilses Eesti Päevalehes ilmunud artikli „Looduskaitseala asemel prügimägi. Astangu linnud, lilled ja nahkhiired said seltsiks sadu rehve” peale kogunes eile justkui juhuslikult Haabersti Rimi parklasse kümmekond inimest. Murelikud kodanikud, SDEkaameranaine, keskkonnainspektsiooni (KKI) esindaja, munitsipaalpolitseinik, Haabersti linnavara vanemspetsialist Oleg Siljanov ning Eesti Päevalehe ajakirjanik ja fotograaf. Tuleb märkida, et kõiki teavitati, et Rainer Vakra (SDE) läheb kell 15 Astangule olukorda hindama, ent otsest kutset ei esitatud. Kõik tulid justkui ise kaasa. „Selle asja nimi on magic,” kommenteeris Vakra naerusui. Peas kootud läkiläki, seljas sinine ülikond ja pruunikas mantel, jalas moekad pruunid kingad, käes mustad kindad. Fotograafi küsimusele, kas niimoodi minnaksegi metsa, vastas Vakra: „Ma käin kogu aeg niimoodi.”

Marsruut paigas, asuti minekule. Esmalt läks verbaalseks madinaks Vakra ja Siljanovi vahel. „Selle asemel et Rohelist Pealinna inimeste postkasti toppida, võiks linnaosavanem prügi koristamas käia,” ütles Vakra sapiselt. Linnaosa esindaja jälle vastu: „Siin on keeruline muudatusi teha, ei saa ju maaomanikke trahvida, nemad pole süüdi.” Seljatagant kostis kohe reaktsioonina KKI ja mupo esindajate kõrge tämbriga halvakspanu: „Kuidas ei saa? Maaomanik ju vastutab.”

Mees käis ronimas

Kõndisime tempokalt ning vaatlesime iga rehvi- ja risuhunnikut sekundi jooksul, kui meie tee ristus tumesinise Fordiga. Mupo ja KKI naised nõudsid kohe aru: mida mees seal teeb? Ta vastas, et käis ronimas. Naised pidid tunnistama: pea on tõesti märg, aga millest? Juht sai siiski väiksema ehmatusega minema sõita.

Teekond jätkus, ühte kohta oli alles hiljaaegu hunnik ehitusrämpsu maha visatud. Uurijad sobrasid ja leidsid kiirtoidukoha kviitungi. Sina, kes sa käisid Hesburgeris söömas ja hiljem prahi metsa alla viisid, anna ennast parem ise mupole üles!

„Kas maaomanikke on teavitatud, et nende maa on vaja ära koristada?” küsis Vakra nõudlikult. Mupo menetlusosakonna juhataja Triin Uudeväli nentis, et pole. „Ma usun, et enamik neist ei teagi, et nende maal on prügi. Ja kui see ei aita, võiksite hoolimatute omanike nimed Haabersti Postipoisis avaldada,” andis Vakra korralduse.

Järgmine korraldus: „Astangu peab saama „Teeme ära!” nimekirja. Korjame prügi kokku ja hunniku juurde paneme maaomaniku sildi.” Ja järgmine korraldus: „Haabersti linnaosa võiks organiseerida metsatuka puhastamise.” Selle peale esitas Siljanov kohe vastuväite: „See on keeruline protsess! Selle jaoks on keeruline raha saada.” Vakra sõnul on linnal raha küll. Selle jaoks võiks abilinnapea Arvo Sarapuu eraldada 10 000–15 000 eurot. „Rainer, ei saa nii!” hõikas Siljanov vastu.

Korraldused jagatud, küsis Vakra, millal on tagasisidet oodata. Lepiti kokku, et kuu aja jooksul. Kuu aja pärast on ka Vakra sünnipäev. Selleks ajaks peab saama selgeks, millal ja kuidas mets puhtaks saab.

Tagasiteel küsis Vakra, kas ajakirjanik usub, et esimesed rehvihunnikud viiakse juba sel kuul metsast välja. Ajakirjanik oli skeptiline. Sõlmiti kihlvedu. Puhtama looduse nimel jääb üks meist teisele võlgu hea konjaki. Küsimusele, kas tegemist oli linnapea valimiskampaaniaga, vastas Vakra: „Kui kõike ainult kampaaniate pärast teha, siis jääks kõik tegemata.”

EPL