Rainer Vakra: Tallinna ühistransport olgu kõigile prii

Ann VaidaTallinn, Tallinn 1, Tallinn 2, Tallinn 3

Tallinna Sotsiaaldemokraadid esitasid linnavolikogule eelnõu, millega muudetakse pealinna ühistransport tasuta kõigi kasutajate jaoks. Fraktsiooni esimehe Rainer Vakra sõnul on tegemist maakondades rakendatud praktika laiendamisega Tallinna.

Tallinna arengukava ja pikaaegsed strateegiad näevad ette, et pealinn muutub keskkonnasäästlikumaks ning suunab inimesi rohkem ühistransporti kasutama. Praegune valitsuskoalitsioon viis riigis maakondlikel bussiliinidel sisse tasuta sõidu. Kui ülejäänud Eestis ei tehta tasuta ühistranspordi puhul inimeste ja inimeste vahel vahet, siis Tallinnas kahjuks toimub lahterdamine.

“Kui soovime, et ühistransport oleks kõigile kättesaadav ning eelistatuim liikumisviis, peame tegema selle tasuta kättesaadavaks kõigile inimestele, kes meie linnas liiklevad. Täna suuname maakondadest pealinna tulevad inimesed endiselt autodega linnas liikuma, sest neile tasuta ühistransport ei kehti,” põhjendas Rainer Vakra.

Uuringud väidavad, et iga kolmas inimene võiks auto vahetada bussi vastu, kui viimane oleks tasuta. “Tallinnas on lisaks bussile ka trammi- ja trolliliinide võrk ning ühistransporti investeeritakse ja arendatakse pidevalt. Kui me aga kõik tudengid, turistid ja linna saabuvad tööinimesed pileteid ostma suuname, valivad paljud neist hoopis auto, mitte bussi,” osutas Vakra.

Eelnõu järgi kaotataks Tallinnas piletid ja piletihinnad kõigile kasutajatele, sh turistidele ning tudengitele, kuid jäetakse alles sõidu registreerimise kohustus.

“On aeg kaotada piiranud ühistranspordi kasutamisele ning seada riigi eeskujul sõiduõiguse omandamise ainsaks kriteeriumiks sõidu valideerimine,” kommenteeris eelnõu esitaja Rainer Vakra.