Riina Sikkut: Eesti peab olema valmis Ukraina sõjapõgenike vastuvõtmiseks

digiUkraina

Kus on valitsuse plaan? küsib Sotsiaaldemokraatliku Erakonna aseesimees Riina Sikkut Eesti Päevalehes.

On meie vastutus ja ka julgeolekupoliitiline vajadus, et lääneriigid ja liitlased mõistaksid Ukraina olukorda – Krimmi annektsiooni, hübriidrünnakuid ja jätkuvat sõjalist ähvardamist Venemaa poolt. Eesti on seni toetanud Ukrainat diplomaatiliselt, poliitiliselt, majanduslikult ja sõjaliselt ning meil tuleb arvestada sellega, et seda tuge on vaja pikaajaliselt. Olgu siis laiaulatusliku sõjategevuse puhul või de-eskalatsiooni järel. Sõjategevusega kaasneb kahtlemata inimeste lahkumine oma kodudest ning eks põgenikud liiguvad esmajoones naaberriikidesse ja ukrainlaste kogukonnaga riikidesse, ka Eestisse.

Eesti ülesanne on olla selleks valmis. Arvestades seda, kuidas koroonakriis tabas ootamatult ja valmisolek oli kehv ning energiakriisi poliitiliste lahenduste otsimine läks kempluseks, siis on ühiskonnas arusaadavalt ootus, et erinevate julgeolekupoliitiliste stsenaariumite jaoks, muuhulgas Ukraina põgenike Eestisse tulekuks, oleks valitsusel plaan. Ja seda plaani tuleb ka avalikkuses selgitada.

Baltikumi ja Poola jaoks on muidugi vaja ka ELi tasandil kokkulepet sõjapõgenike paigutamiseks ja koormuse jagamiseks. Eestile on esmatähtis, et me teame, kes Eestisse sisenevad, ning et Eestis viibitaks seaduslikult. Tuleb kokku leppida inimeste majutamine, töötamise lubamine, vajadusel ligipääs arstiabile ning kindlustada laste haridustee jätkumine. Muidugi on see keeruline, kulukas ja ühiskonnas pingeid tekitav. Sellepärast tulebki juba valmistuda.

PÄEVA TEEMA | Riina Sikkut: Eesti peab olema valmis Ukraina sõjapõgenike vastuvõtmiseks