Riina Sikkut Kaja Kallasele: suurenenud rahvustunnet ja ühtsust tuleb toetada, mitte lammutada

digiUncategorized

Sotsiaaldemokraadid peavad ohtlikuks, et valitsus on  julgeolekukriisis sidunud hädavajalikud eelnõud ühiskonda lõhestavate teemadega ega vaevu vastuolulistes küsimustes otsima erakondadeülest konsensust. Peaminister Kaja Kallasel tuleb selgitada, miks tegeleb valitsus ühiskonna ühtsemaks ehitamise asemel pingete õhutamisega.

„Venemaa agressiivne sõjategevus Ukrainas on suurendanud rahvustunnet ja ühtsust, mida poliitikud võiksid toetada ja hoida, mitte lammutada. Aga valitsus seob järjepidevalt  kriisis vajalikud muudatused kokku varem planeeritud konfliktsete muudatustega. See on nii olnud välismaalaste seaduse ja ka korrakaitseseadustiku muutmise eelnõude puhul,“ ütles Riina Sikkut eilsel riigikogu istungil sotsiaaldemokraatide arupärimist üle andes.

Kui sõjapõgenike tööle asumise või agressori sümboolika kõrval on sisserände põhimõtete ja vaenukõne reguleerimise muudatused, siis ei saa Sikkuti sõnul eeldada, et riigikogu jõuab need kiiresti vastu võtta.  „Putinile sobib, kui me omavahel vaidleme põgenike ja 9. mai tähistamise üle. Aga Eesti huvides on erakondade vaheline koostöö. Sõja ajal tuleb pingutada koostööformaadi loomise nimel,“ märkis Sikkut.

Peaminister peab põhjendama, miks on valitsus läinud vastuolude tekitamise teed.  „Kas Te valitsusjuhina ei näe, et niimoodi venib kriisimurede lahendamine ning tsementeeritakse lõhet seniste eriarvamuste puhul? Kuidas toimub konsensuse otsimine kriisieelnõude menetlemiseks? Kas näete vajadust suuremaks erakondadeüleseks koostööks?“ küsivad sotsiaaldemokraadid Kallaselt.

Samuti ootavad sotsiaaldemokraadid, et valitsusel oleksid plaanid strateegilise kommunikatsiooni jaoks, et luua ühiskonnas arusaam, miks me sõjapõgenikke aitame ja mida järgmistel kuudel kodanikelt oodata. „Solidaarsust tuleb ühiskonnas teadlikult luua. Oht me rahvusriigile tuleb endiselt idapiiri tagant, mitte koos siia saabuvate põgenikega,“ sõnas Sikkut.

Valitsuse kohus on aidata kaasa ka sellele, et inimesed tunneksid ära valeinfo, kuid paljud julgeoleku valdkonna inimestega tehtud olulised intervjuud ja muud tekstid on maksumüüri taga. Seetõttu pärivad sotsiaaldemokraadid Kallaselt, et kas valitsus kavandab erameediaväljaannetele kompensatsiooni pakkurnist, et strateegilise kommunikatsiooni mõttes olulised lood oleksid kõigile vabalt loetavad.