Riina Sikkut: kodus püsimine tuleb viiruse kontrollimatu leviku tõttu inimestele kinni maksta

Kirill KlausKoroonaviirus

Sotsiaaldemokraadid algatasid täna riigikogus eelnõu, mis teeb valitsusele ettepaneku maksta koroonapositiivsetele ja nakkusohtlikele töötajatele haigushüvitist alates esimesest haiguspäevast 100 protsendi ulatuses nende palgast kuni töövõime taastumiseni või karantiini lõpetamise päevani.

Neile nakatanutele ja lähikontaktsetele, kellel ei ole õigust hüvitisele või on see 500 eurost madalam, tekiks aga eelnõu järgi õigus ühekordsele 500 euro suurusele toetusele.

„Olukorras, kus nakkus levib kontrollimatult ja tervishoiusüsteem töötab suure pinge all, peab riik omalt poolt tegema kõik selleks, et positiivse testitulemise saanud inimesed püsiksid kodus. Kuna vajalike otsustega on venitatud, siis on meil jätkuvalt palju töökohakoldeid – lähikontaktsetel on surve käia tööl, et mitte kaotada oma sissetulekus,“ selgitas Riina Sikkut. Täna tähendab haiguse või lähikontaktsuse tõttu koju jäämine inimestele 30-protsendilist sissetuleku kaotust alates teisest päevast

Sotsiaaldemokraatide ettepaneku kiire elluviimine tagab, et inimesed püsiksid kodus, mis aitab viiruse levikut peatada. „Samuti on paremini kaetud toidu ja ravimite koju tellimisega või teistest pereliikmetest eraldumise seotud lisakulud,“ märkis Sikkut.

Leevendust saaksid ka tööandjad, kuna heldema hüvitamise skeemi kulud jääksid riigi kanda. „Tööandjate kulusurve on tegelikult praegu väga suur. Kui osa töökollektiivist on haigusnähtude või lähikontaktsena koju lubatud, siis ühelt poolt tuleb leida asendajad, kes töö ära teeksid, ja teiselt poolt tuleb kodus püsijatele maksta ka haigusraha, nii et tööandjatel on topeltkoormus,“ lisas Sikkut.