Riina Sikkut: kui õpetajate ja päästjate palk ei jõua kiiresti keskmise palgani, siis pole meil peagi nende ametite pidajaid

digiRiigieelarve

Sotsiaaldemokraat Riina Sikkuti kinnitusel jääb õpetajatele, päästjatele ja politseinikele ette nähtud palgatõus poolikuks. Samuti ei paku järgmise aasta riigieelarve leevendust inimestele, keda löövad valusalt kõrgele kerkinud elektri hinnad.

„Päästjad, politseinikud, õpetajad, sotsiaaltöötajad, kõrgharidusega kultuuritöötajad saavad palgatõusu, kuid see tõus ei vii meid lähemale eesmärgile, et  kõigi nende väärtuslike ametikohtade miinimumpalk peab jõudma  Eesti keskmise tasemeni. Praegu tehakse olenevalt ametikohast umbes pool sellest sammust, teine pool jääb tegemata,“ ütles Sikkut eelarve esimesel lugemisel.

Ta arvustas rahandusministrit, kelle väitel ei suuda erasektor kõrgema palgaga töötavaid õpetajaid, päästjaid ja politseinikke üleval pidada. „Kui meil ei ole nende ametite pidajaid, siis on ka erasektori tegevus pärsitud. Õpetajate motiveerimiseks, järelkasvu kindlustamiseks ning siseturvalisuse hoidmiseks tuleb meil keskmise palga kasvuga sammu pidada,“  märkis Sikkut.

„On väga kahju, et eelarve kui valitsuse kõige olulisem instrument ei peegelda koalitsioonileppesse kirja pandud rohepöörde eesmärki. Lisaks tuleb praegust energiahindade tõusu inimeste jaoks pehmendada. Muidu määritakse see ebaõiglaselt rohepöörde kaela,“ rääkis Sikkut. Muutuste koorem ei tohi jääda kõige nõrgemate kanda, lisas ta.