Riina Sikkut: lisaeelarvest tuleb kriisi lahendamisega mitteseotud kulud välja visata

Kirill KlausLisaeelarve

Sotsiaaldemokraatide nimel täna hilisõhtul riigikogus sõna võtnud Riina Sikkuti kinnitusel peaksid lisaeelarvest kaduma need kulutused, mis ei aita kaasa kriisi lahendamisele ning eriolukorrast tingitud Eesti inimeste ja ettevõtjate murede leevendamisele.

„Kindlasti on hädavajalikud nakkuse leviku ennetamise, piiramise ja haiguse raviga seotud kulud. Need puudutavad isikukaitsevahendeid ja testimist ning eriolukorras tervishoius ja sisejulgeolekus tehtavaid kulutusi,“ märkis Sikkut. „Äärmiselt vajalikud on ka kulutused, mis tagavad eriolukorras inimeste toimetuleku ja ettevõtete likviidsuse. Töötukassa ja Kredexi meetmete tingimuste üle võib ju arutada, aga meie kõigi huvides nende võimalikult kiire rakendamine.“

Sikkut tõi välja, et eelarve jagab toetusi, käendusi ja laene pea kõigisse valdkondadesse ja seda suures mahus. Samas ei ole taotlemise tingimused enamasti veel teada. Sotsiaaldemokraadid nõuavad siin läbipaistvust, mis vähendab korruptsiooniohtu, tagab võrdse kohtlemise ja loob ühiskondlikku usaldust. „On erakordselt tähtis, et tingimused ja toetuste saajad oleksid avalikud. Võrdne kohtlemine nii osapoolte kui valdkondade vahel aitab kindlustada, et keegi ei jää kõrvale ning mõni teine ei kasuta heldelt mitme valdkonna toetusi,“ rääkis Sikkut.

Sotsiaaldemokraadid peavad ainuõigeks, et lisaeelarve edasise menetlemise käigus arvatakse sealt sealt välja kulud, mis ei ole suunatud kriisi lahendamisele. Sikkut osutas näiteks pensioni teise samba maksete peatamisele ja aktsiisilangetustele. Arutame seda sügisel, mil ilmselt tuleb koos 2021. aasta eelarvega teha ka 2020. aasta teine lisaeelarve, lisas ta.