Riina Sikkut: on murettekitav, et abortide riikliku rahastamise lõpetamine üldse koalitsioonikõneluste laual oli

Ann VaidaTervishoid

riina sikkut

Kui Martin Helme ütleb oma tänases intervjuus, et võimukõneluste osapoolte kokkulepe abortide vähendamiseks “on tohutu võit”, siis statistika kinnitab, et Eesti naistearstide hea töö tulemusena on 1992. aastast abortide arv vähenenud üle nelja korra, kirjutab tervise- ja tööminister Riina Sikkut.

Minu jaoks on murettekitav, et abortide riikliku rahastamise lõpetamine üldse koalitsioonikõneluste laual oli. Naiste reproduktiivtervist puudutav küsimus ei tohi olla parteipoliitilise kauplemise objekt. Seda enam, et naiste kehasid ja elusid puudutava teema üle arutlevad kolme partei juhtivad (mees)poliitikud ilma valdkonna eksperte kaasamata.

Ühtlasi on kahetsusväärne, et kogu teemapüstitus juhindub väitest, justkui me riiklikult soodustaks laste sündimata jätmist. Abortide keelustamine või riikliku rahastamise lõpetamine ei pane lapsi rohkem sündima ning veel vähem paneb ta sündima soovitud ja armastatud lapsi. Küll aga võib selliselt naiste karistamine ja õiguste piiramine tuua kaasa olulisi tervisekahjusid, kaotatud elusid ja katkisi hingi.

Olen tänulik kõigile neile, kes on panustanud noorte seksuaaltervise edendusse, raseduskriisi nõustamisse ja olnud seeläbi abiks paljudele. Me ei vaja seda, et poliitiliste punktide saamise eesmärgil tehakse ümber asju, mida on eest vedanud oma ala eksperdid ning teinud seda tulemuslikult.