Riina Sikkut uurib Kaja Kallaselt, milline ikkagi on valitsuse energiapoliitika

digiEnergeetika

Sotsiaaldemokraadid ootavad peaminister Kaja Kallast riigikogu ette selgitama, millised ikkagi on valitsuse sammud nii energiašoki leevendamisel kui rohepöörde elluviimisel. 

Riina Sikkut ütles arupärimist üle andes, et energiahindade šoki mõjude pehmendamise ja valitsuse pikaajaliste plaanide osas valitseb suur segadus. „Valitsuse leevendusmeetmed on viibinud, opositsiooni ettepanekutele ei ole vastatud ning järjest enam tundub, et koalitsioonis ei ole ühtset arusaamist,“ märkis Sikkut.

Kestlik lahendus odavama energia kättesaadavuse tagamiseks on täiendavate taastuvenergia tootmisvõimsuste rajamine. Seniks  tuleb Sikkuti sõnul pehmendada hinnašoki mõju tarbijatele.

„Kuidas on ühiskonnas võimalik rohepöördele toetust leida ning teha Eestis majanduses ja ühiskonnas ära keskkonna jaoks vajalikud muudatused, kui inimesed leiavad, et riik on andnud ambitsioonikate eesmärkide täitmise lubaduse, aga muudatuse kahju ja koorem jääb nende kanda?,“ küsivad sotsiaaldemokraadid Kallaselt.

Nad juhivad tähelepanu sellele, opositsioonierakonnad on esitanud ridamisi ettepanekuid, mis näevad ette taastuvenergiatasu maksmise peatamist, võrgutasu kaotamist kodumajapidamistele, käibemaksu langetamist, küttesüsteemide vahetamise ja paikesepaneelide paigaldamise toetusi, tulumaksuvaba miinimumi ja toimetulekupiiri tõstmist ja  otsetoetusi peredele.

Valitsusjuhil tuleb öelda, kas ja millal plaanib ta neile ettepanekutele vastata ning milliseid võimalusi näeb ta siin erakondadeüleseks koostööks.