Riina Sikkut: valitsus jõudis haiguspäevade otsuseni pärast kuudepikkust arutelu, kriisijuhtimine vajab teistsugust tempot

Kirill KlausKoroonaviirus

Sotsiaaldemokraat Riina Sikkuti kinnitas täna riigikogus, et viiruse ulatuslikule levikule on aidanud kaasa see, et valitsus venitas terve sügise otsusega maksta inimestele kinni esimesed töölt puudutud haiguspäevad.

Sikkuti hinnangul tulnuks suvist hingamisaega kasutada uueks nakkuslaineks valmistumiseks, mida aga ei tehtud. „Valitsus hakkas haiguspäevade hüvitamise küsimust arutama augusti lõpus. Sotsiaaldemokraadid esitasid septembri keskel oma eelnõu, mis nägi ette kolme esimese haiguspäeva hüvitamise. Otsusega oli kiire, sest viirus ju aega ei anna,“ ütles Sikkut enne seda, kui riigikogu kiitis heaks haiguspäevade ajutise hüvitamise.

Otsustamatus venis tema sõnul paraku kuudepikkuseks ja seda hoolimata üha uutest töökohakollete lisandumisest. „Terviseamet tõi järjekindlalt välja, et peamiseks valukohaks on haigussümptomitega tööl käimine. Kui 18. novembril oli viimase 14 päeva haigestumus 100000 inimese kohta 223, siis täna on see näitaja juba 415 ja haiglas viibib 261 patsienti,“ lisas Sikkut.

„Kõik ju teavad, et esimeste haigusnähtudega tuleb koju jääda. Aga ma ei väsi kordamast, et see tähendab inimesele kaotust sissetulekus – nädalane haigus viib miinimumpalga teenijalt pea sada eurot. Ei saa eeldada, et inimene püsib kergelt kareda kurgu või nohuse ninaga kodus, kui see tähendab tema jaoks toimetulekuraskusi,“ lausus Sikkut.

Ühtlasi arvustas Sikkut seda, et haiguspäevi puudutav seadusemuudatus jõustub alles 1. jaanuarist ja kehtib kõigest neli kuud.