Riina Sikkut: valitsusliidul pole haiguspäevade heldema hüvitamise osas ühtegi sisulist vastuargumenti

Kirill KlausKoroonaviirus

Riigikogus oli täna arutelu all sotsiaaldemokraatide ettepanek maksta koroonasse haigestunutele ja lähikontaktsetele haiguspäevad kinni alates esimesest kodus oldud päevast. Kuigi Sotsiaaldemokraatliku Erakonna saadikud rõhutasid taas, et valitsusliidul pole eelnõule mitte ühtegi sisulist vastuargumenti, hääletas koalitsioon selle menetlusest välja.

Eelnõu kaitsnud Riina Sikkuti kinnitusel on haiguspäevade täismahus hüvitamine hädavajalik ajal, mil kriis kestab ja nakkusoht ei ole kuhugi kadunud.

„Me kõik saame aru, et isegi piirangute leevendamise puhul on vaja teha täiendavaid samme viiruse leviku tõkestamiseks. On üllatav ja täiesti arusaamatu, et kuigi sisulisi vastuargumente eelnõule ei ole, siis jonnakalt lükatakse ettepanekut tagasi. Keegi ei ütle, et haiguspäevade heldem hüvitamine ei aita nakkuse levikut piirata. Samas pole välja käidud ka alternatiivset plaani, kuidas töökohtades toimuvale levikule piiri tõmmata, kuidas motiveerida inimesi koju jääma ja saavutada isolatsioonireeglite järgimine ilma käskude-keeldudeta,“ rääkis Sikkut.

Tema sõnul on vastuseisu põhjus nii maailmavaateline kui ka see, et osa võimulolijaid ei suuda end paljude Eesti töötajate olukorda panna. „Tõsiste murede puhul on nii, et need, kes tegelikult abi vajavad, ei tee piisavalt kõva häält. Neil ei ole suhtekorraldajaid, neil ei ole ligipääsu võimupoliitikutele, neil ei ole võimalik läbi rääkida endale sobivaid piirangud või toetusmeetmeid,“ tõdes Sikkut.

Sotsiaaldemokraatide ettepaneku täiendav kulu lisaeelarvele on 8,5 miljonit eurot. „Aga kui me tänu heldemale hüvitamisele suudame vältida kolmandat lainet, siis saab see võit olema ka rahalises mõttes sadade miljonite eurode võrra suurem,“ lisas Sikkut.

Ta tõi välja ka selle, et sotsiaaldemokraatide ettepanek võtab haiguspäevade hüvitamise tööandjatelt riigi kanda.