Riina Sikkut: viirusest jagu saamiseks tuleb haigusnähtudega inimestele maksta haigusraha

Kirill KlausKoroonaviirus

Riigikogus tuleb täna esimesele lugemisele sotsiaaldemokraatide algatatud esimeste haiguspäevade hüvitamise seaduseelnõu, mille keskseks eesmärgiks on hoida ära nakkuse levikut töökohtadel ja võidelda nii paremini COVID-19ga.

Esimesed kaheksa haiguspäeva kuuluvad sotsiaaldemokraatide eelnõu järgi hüvitamisele riigi ja tööandjate koostöös – 40 protsenti haigestunud inimese töötasust hüvitab haigekassa ja teise 40 protsenti tööandja. Üheksandast haiguspäevast kannab kulud haigekassa. Täna töötajad kolme esimese kolme kodus oldud päeva eest haigusraha ei saa, mistõttu on paljud inimesed sunnitud kergemate haigusnähtudega tööl käima.

„Tegime haiguspäevade heldema hüvitamise ettepaneku kaks kuud tagasi. Vahepeal on nakatumiskordaja ohtlikult ülesse roninud ja prognoosid hindavad, et aasta lõpuks võib Eestis vajada juba 500 inimest haiglaravi. Just tööealiste inimeste haigestumise suured numbrid on valitsuse kuus kuusse veniva otsustamatuse tagajärg,“ ütles Sikkut. „Töökohakollete kaotamiseks ja viirusest jagu saamiseks tuleb haigusnähtudega inimestele maksta haigusraha.“

Kui esimesed haiguspäevad kuuluvad hüvitamisele, siis aitab see ka vältida suuremate piirangute kehtestamist ja veel sügavamat majanduslangust, lisas Sikkut.

Sotsiaaldemokraadid taotlevad esimeste haiguspäevade hüvitamist ka 2021. aasta riigieelarve kaudu. Eelarvele tehtud muudatusettepanekuid hakkab riigikogu hääletama oma tänasel istungil.