Silver Meikar Belgiast: muuseumid on lahti isegi siin, Eestil oleks õppida, kuidas

digiArvamus

Foto: Laura Oks / Õhtuleht


Restoranid, kinod, teatrid on suletud. Poed on kinni kell 20st ja komandanditund 22st kuni 6ni hommikul. Karmide meetmetega silma paistvas Belgias on muuseumid ometi avatud ning seda põhjendatult. Seda kummastavam näib Eesti valitsuse otsus need kinni panna, aga jätta kaubanduskeskused avatuks, kirjutab sotsiaaldemokraat Silver Meikar EPLi arvamusportaalis.

Berliini Tehnoloogiainstituudi värskelt avaldatud uuring* väidab, et muuseumites (ja teatrites) on Covid-19 levik märgatavalt väiksem kui kaubanduskeskustes, restoranides, kontorites ja ühistranspordis. Seda tingimusel, et täituvus on mitte üle 30%, kantakse maski ja jälgitakse ettevaatlusabinõusid.

Karmide piirangutega silma paistev Belgia detsembri alguses muuseumid lahti. Seda nendel samadel kindlatel tingimustel: igal muuseumil on maksimaalne külastajate arv, kõik kannavad maski, audiogiide tuleb pärast kasutamist puhastada, vajadusel tuleb osad eksponaadid sulgeda.

Kultuuriminister Anneli Ott võiks teiste riikide kogemusest õppida. Lihtne eelregistreerimise süsteem, maskita sisse ei lasta ning külastajaid hajutatakse ruumide vahel. Lisaks kätepuhastusvahendid ja korralik ventilatsioon.

Nii olen minagi siin paari kuu jooksul külastanud enam kui tosinat muuseumit. Seda Brüsselis, Lieges, Monsis ja Brugges (reisipiirangute tõttu on olnud võimalik nädalavahetustel külastada vaid Belgia linnasid).

Eelregistreerimine hoiab ära tunglemise. Kokkuvõttes on olustik mõõtmatult turvalisem kui kaubanduskeskustes või toidupoes. Otsus muuseumid kinni panna on kahjuks näide sellest, mida tark valitsus oleks pidanud vältima. Veel pole hilja otsust muuta ja olen kindel, et kõik Eesti muuseumid on suutelised kiiresti vajalikud meetmed kasutusele võtma.

Silver Meikar Belgiast: muuseumid on lahti isegi siin, Eestil oleks õppida, kuidas