Silver Meikar: kas valitsus tunnistab valgusfooriga vaktsineerimiskava läbikukkumist?

digiArvamus

Oli ju nii, et alates maist saavad kõik vaktsineerida ja kui 70% on seda teinud, oleme viiruse seljatanud? Ning siis peaks ju Eesti valitsus kõik piirangud kaotama, mitte vilgutama kuskil fooris kollast ja rohelist tuld, kirjutab sotsiaaldemokraat Silver Meikar EPLi arvamusportaalis.

Valgusfoori tuled võivad ajas lõputult vahetuda ning sellise kujundi kasutamine on selge sõnum, et kriisist väljapääsu pole. Veelgi enam, isegi „roheline” tuli ei tähenda valitsuse plaani järgi kõigi vabaduste taastamist, vaid kohustab näiteks kerge köha puhul koju jääma, luua võimalused distantsõppeks ja HOIA rakendust kasutama. Ehk lukus suve on oodata igal juhul?

Värve vahetava foori asemel vajame ühesuunalist teekarti, kuidas ja mis tingimustel piirangud järjest kaotatakse. Ka siin saab küsida ettevõtete, organisatsioonide ja kodanike ettepankuid, kuidas kiiremini Eesti täielikule avamisele jõuda. Peamine kohustus on aga jätkuvalt riigil, kes peab tagama veelgi suuremate vaktsiinikoguste saabumise ning vaktsineerimistempo olulise tõusu.

Iganenud lahendus

Nii nagu paljud teised riigid, oleks sellise neljavärvilise fooriga pidanud valitsus välja tulema aasta tagasi. Nüüd peab aga keskenduma vaktsineerimistempo tõstmisele ning seeläbi Eesti kiiremale avamisele.

PS: Värvidega tähistatud erinevaid ohutasemeid kasutatakse pidevate ja jätkuvate ohtude puhul, kuid ka siin on oht liialt kinni keerata. Viis aastat tagasi (22.märts 2016) Brüsselis toimunud terrorirünnak lõi riigi kaheks aastaks punaseks, kuid siiani pole ohutase alla „kollase” langenud ning jätkuvalt näen igapäevaselt automaatrelvadega varustatud sõjaväepatrulle institutsioonide ja turismiobjektide ümber tiirutamas.

Silver Meikar: kas valitsus tunnistab valgusfooriga vaktsineerimiskava läbikukkumist?