Sotsiaaldemokraadid algatavad eelnõu, mis käivitaks hoolekande vallas reformi

Kirill KlausSotsiaalkaitse

Sotsiaaldemokraadid annavad tänasel riigikogu istungil parlamendile üle otsuse eelnõu, mille eesmärgiks on käivitada 2021. aastal hoolekande vallas möödapääsmatult vajalik reform.

Sotsiaaldemokraatide otsuse eelnõu kohustab valitsust töötama välja lahendused väärika vananemise, hoolekande ja omastehooldusega seotud arvukate valukohtade jaoks. „Vastavad seadusemuudatused tuleb riigikogul kinnitada juba sel sügisel, sest vaid nii saab uuel aastal alata üleminek inimkesksemale ja palju paremini rahastatud hoolduse korraldusele,“ ütles sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt.

Küti sõnul esitavad sotsiaaldemokraadid samasisulise eelnõu sel aastal teist korda. „Kahetsusväärselt kukkus esimesel katsel meie eelnõu koalitsioonisaadikute häältega riigikogu menetlusest välja. Kuna Keskerakonna kongress seisis oma äsjases avalduses ühemõtteliselt pikaajaline hoolduse uue korralduse eest, siis täna on põhjust olla palju lootusrikkam,“ märkis Kütt.

„Tahaksin väga uskuda, et praegu peetavates läbirääkimistes järgmise aasta riigieelarve üle seisab sotsiaalminister Tanel Kiik peaminister Jüri Ratase toel vankumatult selle eest, et sotsiaalvaldkonna jõuaks rohkem raha,“ rääkis Kütt. „Ja kindlasti vajame me erakondade ülest koostööd selleks, et kergendada nii hooldajate kui hooldust vajavate inimeste elu.“

Eesti peab Küti kinnitusel muutuma võimalikult ruttu ühiskonnaks, mille kõige nõrgemad liikmed saavad oma vajadustele vastavat abi – selleks tuleb viivitamatult käivitada ammuoodatud ja nii hädavajalik hoolekandesüsteemi reform.