Sotsiaaldemokraadid: esimese ja teise lapse toetus peab suurenema 100 euroni

digiLapsed ja pered

Sotsiaaldemokraadid algatasid täna riigikogus esimese ja teise lapse toetuse tõstmise 60 eurolt 100 euroni, et parandada keerulisel ajal lastega perede olukorda ning pakkuda neile kaitset hinnatõusude vastu.

Perehüvitiste seaduse muutmise eelnõu riigikogule üle andnud Heljo Pikhofi sõnul on sotsiaaldemokraatide eesmärgiks aidata lastega peredel aina kallinevate hindadega toime tulla ja võidelda laste vaesumisega. „Püstloodis kerkinud energia, kütuste ja toiduainete hinnad on mõjutanud perede hakkama saamist ja tabanud eriti valusalt väiksema sissetulekuga peresid. Kiire hinnatõus jätkub ja ohus on paljude laste heaolu. Riigi kohuseks on appi tulla ja toetada peresid laste kasvatamisel,“ ütles Pikhof.

Lastega perede toimetulek kannatas tema väitel juba koroonakriisi ajal, mida riik otseselt ei leevendanud. „Erinevalt Eestist maksis Läti riik eelmisel aastal kriisitoetuseks peredele iga lapse kohta 500 eurot,“ rääkis Pikhof. „Ees seisavad veelgi raskemad ajad, mistõttu peab Eesti riik ulatama lastele võimalikult ruttu abikäe. Meie eelnõu kiire seadustamine on ülioluline. “

Lastetoetuse tõstmine 40 euro võrra aitab Pikhofi sõnul vähendada vaesuses elavate laste arvu ja omab loodetavasti positiivset mõju ka sündimusele. „Koletu sõda Ukrainas on vähendanud inimestes kindlustunnet tuleviku ees ja pannud kardetavasti nii mitmelgi juhul ootele soovi saada lapsi. Ka seda ei maksa unustada,“ lisas ta.

Rahandusministeeriumi arvutuste kohaselt kulub lapsetoetuse suurendamisele aastas 113 miljonit eurot.