Sotsiaaldemokraadid: hinnatõusude eest kaitseb inimesi kõrgem alampalk ja maksuvaba miinimumi tõstmine

digiToimetulek

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatus peab erakordselt kõrge inflatsiooni tingimustes möödapääsmatuks inimeste toimetulekuraskusi ennetavaid meetmeid, mis aitavad Eesti peredel aina kallinevate hindade juures elatustaset säilitada. Parimaks lahenduseks on siin nii alampalga kui ka maksuvaba miinimumi tõstmine, mis jätaksid inimestele aastas kuni 370 eurot rohkem kätte. 

„Enam kui kümneprotsendiline hinnatõus on juba mitmendat kuud reaalsus,  millest põhiosa võtavad toit, eluasemekulud ja transport ehk vältimatud kulud. Igapäevaste vältimatute kulude kallinemine ohustab kümnete tuhandete perede toimetulekut. Praeguses hinnapöörises vajavad kaitset eakad, aga ka tööinimesed – õpetajad, päästjad, politseinikud, müüjad, hooldajad, kultuuritöötajad. Kui riik hinnatõusu vastu kaitset ei paku, jäävad Eesti pered tuntavalt vaesemaks,“ ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Lauri Läänemets.

„Energia hinnašoki tõttu voolavad riigieelarvesse praegu täiendavad miljonid. Ülelaekunud summad tuleb suunata tulumaksuvaba miinimumi tõstmiseks, mis tähendab iga palgateenija jaoks aastas kuni 370 lisaeurot. Selleks peab maksuvabastus kerkima alampalgani, mis aitab inimestel paremini kasvanud kuludega toime tulla. Oluline on ka see, et tööandjate jaoks leevendab see samm survet tõsta palkasid, aidates neil konkurentsis püsida,“ selgitas Läänemets.

„Meie ettepanek sotsiaalpartneritele ametiühingute ja tööandjate keskliitudele on vaadata üle alampalga kokkulepe, mis on ajale väga kiiresti jalgu jäänud. Kui suurema palgaga töötajatel on  pisut rohkem varusid ja manööverdamisruumi, siis nö madalamas otsas on lahenduseks kollektiivlepingud, sealhulgas tuleks leppida uuesti kokku üleriigilises alampalga leppes. Erakorralised olud nõuavad erakorralisi lahendusi,“ tõdes Läänemets.

„Lisaks kasvanud kulude kompenseerimisele tuleb tegeleda ka hinnatõusu põhjustega ehk kontrollida energiahindu. Kuna energia hind on ka väga oluline tootmissisend, siis tuleb osa riigieelarve lisalaekumistest suunata energia hinnapiiri hoidmisele. Esitame siin oma ettepanekud lähinädalatel“ selgitas Läänemets.

Sotsiaaldemokraadid on juba riigikogule esitanud eelnõu tulumaksuvabastuse suurendamiseks. Samuti seisavad nad erakorralise pensionitõusu varasemaks toomise eest, mis aitab samuti elukalliduse kasvuga sammu pidada.