Sotsiaaldemokraadid: ilma palgatõusuta õdede põud tervishoius süveneb

Kirill KlausTervishoid

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni saadikute kohtumisel Eesti Õdede Liidu esindajatega kerkisid teravalt ülesse probleemid, mis on seotud nii õdede nappuse kui ka nende ületöötamise ja läbipõlemisega.

„Eestis on praegu täitmata ligi 600 õe ametikohta, mis koroonaajastu tingimustes pärsib otseselt tervishoiuteenuste kättesaadavust. Õdede puudusega ollakse hädas ka mujal. Näiteks meelitavad Inglismaa ja Soome heade palkadega endale teiste riikide kvalifitseeritud õdesid, mis võib viia ka meie õdede välismaale lahkumise uue laineni. 2021. aasta eelarve annab meditsiinisektorile küll raha juurde, aga paraku mitte õdedele,“ ütles riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt.

Selleks, et probleemid ei kuhjuks, tuleb Küti sõnul tõsta meditsiiniõdede palka. „Järgmisel nädala kolmapäeval hakkab riigikogu arutama riigieelarve muudatusettepanekuid. Sotsiaaldemokraadid on teinud ettepaneku anda sotsiaalministeeriumile juurde 15 miljonit eurot, mis võimaldab valitsusel kollektiivläbirääkimistel õdede palgatõusu osas kokku leppida,“ lausus Kütt.

Õdede pädevus ja töömaht on viimasel kümnendil oluliselt suurenenud, kuid nende töötasu ei vasta enam vastutuse koormale. „Kirurg võib teha imelise õnnestunud operatsiooni, aga patsiendi edasine paranemine sõltub paljuski õdedest“ sõnas Kütt.

Sotsiaaldemokraatidega kohtusid eilsel videokoosolekul Eesti Õdede Liidu president Anneli Kannus ja liidu asepresident Gerli Liivet.