Sotsiaaldemokraadid: kaitseministri tegemata teod pärsivad Eesti kaitsetööstuse arengut ja julgeolekut

PiretKaitsepoliitika

Sotsiaaldemokraadid esitasid täna riigikogus kaitseminister Hanno Pevkurile arupärimise, kus nad küsivad selgitusi kaitsetööstuse arengut ja kaitsetööstuspargi rajamist takistavate viivituste kohta. Saadikute hinnangul viitavad mõlemad juhtumid suutmatusele viia ellu strateegilisi otsuseid, mis on Eesti julgeoleku ja majanduse seisukohalt kriitilised.

Arupärijad juhivad tähelepanu sellele, et möödunud aastal riigikogus vastu võetud relvaseaduse muudatuste jõustamiseks vajalike rakendusaktide koostamine on hilinenud juba üle 130 päeva. Eelmisel nädalal riigikaitsekomisjoni liikme Raimond Kaljulaiu kirjalikule küsimusele vastates tunnistas kaitseminister viivitust, põhjendades seda valdkonna keerukusega.

“Selline põhjendus ei ole vastuvõetav. Kujutage ette, kui näiteks majandusministeerium põhjendaks vajalike määruste viibimist lihtsalt olude keerulisusega. Keerulised valdkonnad ongi põhjus, miks ministeeriumites töötavad eksperdid, kes tunnevad süvitsi valitsemisala küsimus. Kaitsehanked on keerulised ja sõjapidamine nõuab spetsiifilisi erialateadmisi – selle taha ei saa pugeda. Minister vastutab selle eest, et tema juhitaval ministeeriumil oleks olemas vajalikud kompetentsid, et lahendada ülesandeid sisuliselt, korrektselt ja mõistagi ka õigeaegselt,“ ütles Kaljulaid.

Saadikud soovivad põhjendusi ka kaitseministri tegevuse kohta kaitsetööstuspargi loomisel. Kaitsetööstuse esindajate sõnul oleks ministeerium pidanud algatama seadusemuudatused, mis võimaldanuks kaitsetööstuspargi kiiremat arendamist.

„Kaitsetööstuspark on võtmetähtsusega investeering, mis loob siia tootmisvõimekuse, töökohti ja eksporditulu, aga veelgi olulisem – tugevdaks meie iseseisvat kaitsevõimet. Kaitsetööstuse esindajate hinnangul on ministeerium kaitsetööstuspargi arendamisel kaotanud 12 kuud aega ning Eesti on suure tõenäosusega jäänud ilma valdkondlikest investeeringutest. Soovime teada, miks nii läks ja kes selle viivituse eest vastutuse võtab,“ märkis Kaljulaid.

Möödunud nädalal kommenteeris Pevkuri tegematajätmisi ka peaminister Kristen Michal, kes lubas relvaseaduse rakendusaktide venimise küsimuses viia kaitseministriga läbi “õppe-kavastusliku vestluse.”