Sotsiaaldemokraadid Kaja Kallasele: vaktsineerimisprotsess tuleb juhtida õigele rajale

digiVaktsineerimine

Sotsiaaldemokraadid tegid peaminister Kaja Kallasele ettepaneku tulla homme riigikogu ette ja esineda seal poliitilise avaldusega kiiva kiskunud vaktsineerimisprotsessi ja selle üle, kuidas pöörata vaktsineerimine õigele rajale.

„Olete öelnud, et vaktsineerimine on teie valitsuse prioriteet number üks. Viimase nädala jooksul on kõigile saanud selgeks, et teie juhitud vaktsineerimisprotsessis on tõsiseid puudujääke ja kohati valitseb lausa korralagedus,“ kirjutas Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar valitsusjuhile.

„Eesti on 80+ hõlmatuse poolest üks Euroopa Liidu  kehvemaid, mis suurendab koormust meie haiglasüsteemile ja maksab kümneid inimelusid, mida oleks saanud ära hoida. Jätkuvalt paneb valitsus eaka inimese elu sõltuvusse sellest, kas tal on digitaalse identifitseerimise vahendid. Samal ajal näeme väärtusliku tervishoiuressursi raiskamist tühjades vaktsineerimiskeskustes, kuna eakad ei ole võimelised lühikese ajaga ennast kirja panema või puudub neil selleks sootuks võimalus.  Segased sõnumid vaktsiinide ohutusest hirmutavad inimesi. Venekeelse elanikkonna valmisolek vaktsineerida on madal ning valitsusel ei ole plaani, kuidas hõlmatust selles ühiskonnarühmas tõsta. Vaktsineerimise korraldus on kaootiline. Perearstid ootavad pikisilmi vaktsiini, et kaitsta 80+ patsiente, aga vaktsineerimiskeskustes vaktsineeritakse samal ajal tuhandeid noori inimesi,“ tõi Saar oma kirjas välja vaktsineerimise tõsised möödalasud.

Sellel kõigel on Saare kinnitusel kolossaalne hind Eesti inimeste tervisele, aga ka sotsiaalmajanduslikule olukorrale. „Eesti riigi ja rahva jaoks on hädavajalik viivitamatult analüüsida tehtud vigu ning juhtida vaktsineerimisprotsess õigele rajale. Sellest tulenevalt ja kooskõlas riigikogu kodu- ja töökorraseadusega soovime, et peaminister tuleks esimesel võimalusel riigikogu ette, et anda aru tekitatud kaose põhjustest ning leida arutelus rahvaesindusega lahendused edasiseks,“ seisab Stenbocki majja saadetud kirjas.

Probleemi ajakriitilisuse tõttu ootavad sotsiaaldemokraadid Kaja Kallast riigikogu ette teisipäeval kell 10 algaval istungil.