Sotsiaaldemokraadid Kersnale: ka kutsekoolid on rahastamiskriisis

digiHaridus

Jaak Juske

Sotsiaaldemokraadid esitasid täna riigikogus arupärimise haridus- ja teadusminister Liina Kersnale, et saada ülevaadet ministeeriumi plaanidest seoses kutsehariduse rahastamiskriisiga.

„Alarahastamisest tingitud kriis Eesti hariduses on tabanud ka kutseõpet. Näiteks on Võrumaa kutsehariduskeskuse direktor Eveli Kuklane öelnud ajakirjanduses, et energiahindade kasv ja seadusejärgne õpetajate palgatõus mõjutavad oluliselt kooli toimetulekut ning pole teada, kuidas aasta lõpuks nulli jõuda. Samade murede küüsis on ka teised kutsekoolid,“ ütles kultuurikomisjoni liige Jaak Juske.

Praegu on koostamisel riigi eelarvestrateegia ja algamas kõnelused järgmise aasta riigieelarve üle, mis annavad võimaluse kriisi lahendamiseks, lisas Juske.

Sotsiaaldemokraadid pärivad Kersnalt, kui palju on viimase aasta jooksul suurenenud kutseõppeasutuste majanduskulud ja kuidas plaanib valitsus koolidele energia kallinemise hüvitada. Lisaks  tuleb ministril tutvustada, millist palka teenivad kutsekoolide õpetajad ja milline on palgaprognoos tulevaks aastaks.

„Kui koolide juhtidel on täna valida, kas tõsta oma töötajate palkasid või katta suurenenud majanduskulud, siis kumba valikut soovitate? Kuidas mõjutab eelarve puudujääk kutseõppeasutustes antava hariduse kvaliteeti?,“ küsivad arupärijad Kersnalt.