Sotsiaaldemokraadid muutsid menstruatsioonitooted tasuta kättesaadavaks Tartus, Tallinnas ja Võrus

PiretNaised, Tartu, Tervishoid, Toimetulek, Võrdõiguslikkus

Sotsiaaldemokraatide Eveliis Padari ja Natalie Metsa eestveetava MTÜ Päevad ja Ööd uuringu järgi puudutab menstruatsiooniga seotud rahapuudus iga neljandat Eesti tüdrukut, mistõttu võivad nad igal kuul jääda eemale koolist ja ühiskonnaelust. 

MTÜ Päevad ja Ööd eesmärk on muuta menstruatsioonitooted tasuta kättesaadavaks neile inimestele, kellel puudub võimalus vahendeid osta või neile, kellel algavad päevad ootamatult.

MTÜ Päevad ja Ööd kaasasutaja ja sotsiaaldemokraat Eveliis Padar ütles, et Tartu oli esimene Eesti omavalitsus, kes asus koos MTÜga probleemiga keskselt tegelema. “Eesti on teine Põhjamaa riik Soome järel, kus hakatakse hügieenisidemeid koolides tasuta pakkuma. Meie soov on, et paari aasta pärast oleksid Koolisideme projektiga liitunud juba kõik Eesti koolid,” ütles Padar.

MTÜ Päevad ja Ööd kaasasutaja ja sotsiaaldemokraat Natalie Mets ütles, et menstruatsioonitooted ei ole luksuskaup ning peaksidki olema tasuta kättesaadavad nii nagu on seda tualettpaber või kätepesu seep. “Usun, et oleme lähedal sellele, kui kõikides Eesti koolides ning kohalike omavalitsuse hallatavates asutustes on menstruatsioonitooted olemas. Muu hulgas vähendab toodete kättesaadavus ka siiani kuupuhastusega seotud stigmasid, mille aeg on ammu möödas.”

Tartu Koolisideme programmis osalevate koolide noorte seas tehti uuring, et hinnata probleemi suurust ja programmi tõhusust. Uuringus osales üle 1000 noore. Uuringu andmetest selgus, et 64% koolinoortest on päevade tõttu pidanud koolist või trennist puuduma ja 26% koolinoortest on kogenud rahalisi raskusi seoses menstruaaltarvete hankimisega. “See tähendab, et menstruatsiooniga seotud rahapuudus puudutab iga neljandat Eesti tüdrukut mistõttu võivad nad igal kuul jääda eemale ühiskonnaelust – koolist, töölt, huviringidest,” ütles Padar.

Natalie Metsa ja Eveliis Padari asutatud MTÜ Päevad ja Ööd on aastaga kaasanud oma Koolisideme projekti Tartu ja Võru linnad. Projektiga on muudetud kõikides Tartu üldhariduskoolides tasuta kättesaadavaks menstruatsioonitooted. Lisaks on selle aasta veebruarist menstruatsioonitooted tasuta kättesaadavad Tallinna linna hallatavates kultuuriasutustes. Tänaseks on Koolisideme projektiga liitunud veel Kiili vald, omaalgatuslikult mõned koolid ning eelarve on selleks aastaks oma koolidele eraldanud ka Võru linn, kus on plaanis projektiga alustada naistepäeva paiku.