Sotsiaaldemokraadid nõuavad 210-eurost toetust neile, kes on valmis sõjapõgenikke majutama

digiSõda Ukrainas

Sotsiaaldemokraadid algatasid täna riigikogus eelnõu, mis näeb ette rahalise toetuse  neile Eesti inimestele, kes annavad neile kuuluva vaba elamispinna või osa sellest Ukraina sõjapõgenike majutamiseks. Pakutud lahendusega soovivad nad tunnustada põgenikke aitavaid inimesi, vähendada omavalitsuste koormust ja pidurdada üürihindade kasvutempot.  

Välismaalasele rahvusvahelise kaitse andmise seaduse muutmise eelnõu tagab 210 euro suuruse toetuse kuus tingimusel, et eluruum antakse sõjaohvrite käsutusse tasuta ja vähemalt pooleks aastaks ühtejärge. Sarnane toetusskeem on juba käivitunud Ühendkuningriikides.

Raimond Kaljulaidi sõnul lähtub sotsiaaldemokraatide algatus sellest, et Eesti inimesed ei pea põgenikekriisi tulemusel kaotama, vaid võivad hoopis võita. „Valitsuselt pole siiani tulnud ühtegi usutavat ideed, kuidas korraldada põgenike majutamist. Jälle me ei olnud kriisiks valmis. Jälle olid ministrid puu otsas, kui oli vaja tegutseda. Meie  lahendus võtab eeskuju Ühendkuningriikidest, kus sealne konservatiivne valitsus toetab inimesi, kes sõjapõgenikele majutavad 350 naelaga kuus,” selgitas Raimond Kaljulaid.

„See meede tunnustab kõiki, kes on valmis riiki ja omavalitsusi aitama ja sõjapõgenikele ajutist kodu pakkuma. Ühtlasi väheneb surve üürikorterite hinnatõusule, mis on juba täna tunnetatav ja läheb ainult hullemaks,” ütles Kaljulaid.

Riigil tuleb eelnõu järgi korraldada elamispinna osas abi vajavate Ukraina sõja eest põgenenud inimeste ning enda elamispinda andvate inimeste kokku viimine, kaasates vajalike rakenduste loomisse infotehnoloogiaettevõtteid. „Ühendkuningriigis on toetusskeemi käivitamisega olnud suuri raskusi, Eestis suudame neid vältida. Meie infotehnoloogiasektor on valmis selle tellimuse kiirelt ja efektiivselt täitma. Vaja on riigi initsiatiivi, mida seni ei ole olnud,” avaldas Kaljulaid kahetsust.

Omavalitsuste töötajate kohustuseks on vaadata elamispinnad üle ja veenduda, et need on inimeste majutamiseks sobilikud.