Sotsiaaldemokraadid nõuavad Kaja Kallaselt aru: miks on eakate vaktsineerimise seis jätkuvalt nii halb

Kirill KlausKoroonaviirus

Sotsiaaldemokraadid ootavad peaminister Kaja Kallast riigikogu ette andma aru vaktsineerimise logiseva korralduse ja eakate halva vaktsiiniga hõlmatuse kohta.

„Peaminister on öelnud, et tõhus vaktsineerimine on tema valitsuse esmane prioriteet. Seni püstitatud eesmärgid on aga jäänud suuresti saavutamata. Meie 80-aastaste ja vanemate elanike vaktsiiniga hõlmatus on jätkuvalt üks Euroopa Liidu madalamaid, mis koormab haiglaid ja põhjustab põhjendamatuid surmasid,“ märkis Jevgeni Ossinovski.

Ossinovski sõnul on arupärimise üheks lähtekohaks sel nädalal valitsuse poolt uuendatud vaktsineerimiskava, mis seab eesmärgiks “saavutada aprilli lõpuks üle 70-aastaste inimeste hulgas vähemalt ühe doosiga vaktsineerimise hõlmatus 70 protsenti.” Terviseminister on kinnitanud, et mai esimese nädala lõpuks saavutatakse 80+ vanuserühmas vähemalt 80-protsendiline hõlmatus. Samas on kümme Euroopa Liidu riiki juba saavutanud selles vanuserühmas enam kui 90-protsendilise katvuse.

Sotsiaaldemokraadid küsivad peaministrilt, millal saavutab Eesti sellise taseme ja miks on Eesti 80+ vanuste vaktsiiniga hõlmatuselt endiselt Euroopa Liidu viimaste seas.

Nad osutavad ka sellele, et Eestis on juba pikka aega olnud piisavalt vaktsiini, et vaktsineerida täielikult kõige eakam vanuserühm, kuid seni on vanemaealiste hõlmatus nii piirkonniti ja perearsti nimistute lõikes väga ebaühtlane. „Logiseva vaktsineerimiskorralduse tõttu on surnud kümneid inimesi. Miks ei ole nende surmade ennetamine valitsuse jaoks tähtis? Milliseid korralduslikke samme astub valitsus ebavõrdse hõlmatuse lahendamiseks?,“ seisab arupärimises.

Kallasel tuleb veel selgitada, et millega on põhjendatud kõige haavatavama sihtrühma piisava kaitseta jätmine ja kuidas hakkab vaktsineerimine toimuma pikemas perspektiivis.

Kuna peaminister on teatanud, et ta on valmis operatiivselt arupärimistele vastama, siis ootavad sotsiaaldemokraadid teda 3. mai istungil parlamendi ette.