Sotsiaaldemokraadid on valimispäeval valimisreklaami lubamise vastu

Kirill KlausValimised

Sotsiaaldemokraatlik Erakond teeb täna riigikogus ettepaneku katkestada valimispäeval valimisreklaami lubava seaduseelnõu teine lugemine. Sotsiaaldemokraatide hinnangul ei soovi valijad, et neid valimispäeval valimisreklaamiga tülitataks ja riigikogul tuleb seda soovi austada.

Raimond Kaljulaidi sõnul on kehtivas seaduses sätestatud valimisreklaami keeld valimiste päeval olnud hea tava, mille muutmiseks ei ole põhjust.

„Olen kindel, et enamike valijate jaoks on mõte reklaami lubamisest valimispäeval vastumeelne. Valimisjaoskonna poole teel olevaid inimesi jahivad tänaval poliitikud, kes suruvad neile pihku pastakaid, komme, kondoome ja õhupalle. Raadio- ja tele-eeter, sotsiaalmeedia ja online-meedia kanalid on valimisreklaamist kirjud,“ kirjeldas Kaljulaid olukorda kui seadus praegusel kujul vastu võetakse.

Ka Eesti Turundajate Liit oli eelnõu menetluse ajal seisukohal, et aktiivse valimisagitatsiooni keelu kaotamine valimispäeval häiriks valijaid ning annaks poliitikutele võimaluse kasutada valijate peal ebaeetilisi võtteid.

Kaljulaidi sõnul on seni üldjuhul austatud nii seadust kui ka head tava valimispäeval vaikida. Viimati rikkusid valimispäeval keeldu Mart ja Martin Helme, kes andsid Euroopa Parlamendi valimiste päeval eetrisse EKRE propagandasaate.

„EKRE valijale – makse mitte maksvale Urmasele, nagu selgus – on see muidugi üsna ükskõik, aga meile ülejäänutele võiks ju see olla näide sellest, millist käitumist me soovime antud eelnõuga seadustada. Mina ei ole ligi 20 aasta jooksul kohanud ühtegi inimest, kes nõuaks, et valimisreklaami oleks rohkem,“ ütles Kaljulaid.

Sotsiaaldemokraadid on läbi aastate seisnud ka selle eest, et väheneks raha mõju valimistele. Sellest oli kantud ka nende valimisseaduste muutmiseelnõule tehtud muudatusettepanek, mis küll täna hääletusele ei tule.