Sotsiaaldemokraadid: plaanitav elatise määramise kord toob laste ebaõiglase kohtlemise

digiLapsed ja pered

Sotsiaaldemokraadid ei toeta valitsuse pakutud elatisraha kindlaksmääramise uut korda,  mis praegusel kujul sisaldab ridamisi küsitavusi ega arvesta piisavalt laste huvide ja vajadustega.

Täna riigikogus esimesel lugemisel olnud perekonnaseaduse muutmise eelnõu järgi hakkab uus kord kehtima neile elatistele, mis määratakse alates jaanuarist, kui miinimumelatis kukub 200 euroni. Eelnõusse jõudnud kompromiss külmutab praegused elatist puudutavad kohtuotsused senisele tasemele. Aasta lõpuni kehtib Eestis elatismiinimum, mille suuruseks on 292 eurot.

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimehe Indrek Saare sõnul toob eelnõu jõustumine kaasa laste erineva kohtlemise. „1. jaanuarist on meil kahte sorti lapsi, kellele elatist välja mõistetakse. On need, kes enne 31. detsembrit jõudsid oma otsuse kohtust kätte saada, ja siis need, kes saavad seda alates 1. jaanuarist,“ märkis Saar. „Paratamatult kasvab ka nende inimeste arv, kes on sunnitud oma laste ja ka endi õiguste ja võimaluste kaitseks kohtusse minema.“

Riina Sikkut ennustas probleeme uue skeemi kiirel rakendamisel, sest enne seaduse jõustumist on vaja teha koolitusi ja tagada nii kohtunike kui omavalitsuste valmisolek. „Oleme viimastel aastatel näinud, et kui näiteks sotsiaalkindlustusamet puude hindamise korda muutis, siis lõpuks olid lapsed need, kes jäid teenustest ilma,“ ütles Sikkut.

Sotsiaaldemokraadid seisavad sellise lahenduse eest, mis arvestab igakülgselt laste huvidega ja tegelike vajadustega.