Sotsiaaldemokraadid: riik peab elektri hinda alandama

digiElekter

Sotsiaaldemokraadid algatasid täna riigikogus kaks elektri hinna alandamisele suunatud eelnõu, millest esimene tühistab järgmise aasta kevadesse kavandatud elektriaktsiisi enam kui neljakordse suurenemise ja teine vabastab järgmisel aastal tarbijad täielikult taastuvenergiatasust.

„Elektrihindade mitmekordistumine väga lühikese aja jooksul on pannud löögi alla nii kodutarbijad kui ka ettevõtted. Riik ei saa praegu käed rüpes istuda, vaid peab  kaitsma Eesti tarbijat ja majandust. Börsihinda riik reguleerida ei saa,  ent ta saab omalt poolt mõjutada neid elektrihinna komponente, mis on riigi kontrolli all. Eeskätt on nendeks  elektriaktsiis ja taastuvenergiatasu,“ ütles Jevgeni Ossinovski

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar andis esmalt riigikogu menetlusse seaduseelnõu, mis jätab ära elektriaktsiisi 4,47 kordse kasvu, mis ootab ees 2022. aasta 1. mail. „Meie eesmärgiks on pidurdada elektri hinna lubamatut kasvu. Rekordiliselt kõrge elektri hind koormab praegu inimesi. Samal ajal on valitsus saatnud riigikokku mitu ettepanekut, mis elektri hinda veelgi kergitavad. Riigikogu võimuses on seadusandlust muuta ja hinnatõusu oluliselt pehmendada,“ ütles Saar.

Sotsiaaldemokraatide eelnõu jätab elektri aktsiisimäära tänasele tasemele, mis on kehtinud alates 2020. aasta 30. aprillist. Ehk siis tuleva aasta maist rakendub ühele megavatt-tunnile elektrienergiale jätkuvalt üks euro aktsiisi.

Paketi teine eelnõu vabastab Eesti inimesed järgmisel aastal taastuvenergiatasust. Sotsiaaldemokraadid teevad valitsusele ettepaneku hüvitada Eleringile täies mahus järgmise aasta taastuvenergiatoetuste summa, mille tulemusena vabanevad tarbijad taastuvenergiatasu maksmisest täielikult.

Eelnõu üle andnud Jevgeni Ossinovski sõnul peab riik võtma taastuvenergiatoetuste maksmise koormuse riigieelarve kanda. “Kõrge hind suurendab oluliselt riigieelarvetulusid. Oluliselt kasvab nii käibemaksutulu kui ka kvooditulu, kokku enam kui 200 miljoni euro ulatuses.”